FŐOLDAL Milliárdos írók Művészet
 
 

Hogyan élhetjük túl az elszegényedést?

 

 

Alexander von Schoenburg (Schönburg), német újságíró és szerkesztő egy ősi, nemesi família sarja. A történelmi változások során azonban a családja elszegényedett. Édesanyja a magyar származású grófnő, Beatrix Széchenyi de Sárvár-Felsővidék, testvére pedig nem más, mint Gloria von Thurn und Taxis hercegnő. Gyermekéveiben a gróf hamar megtanulta, hogy milyen érzés szegény rokonként élni a gazdag hozzátartozók kastélyaiban, miközben egyik helyről költöztek a másikra. Tegyük hozzá, hogy előfordult már ennél megrázóbb helyzet is.

 

 

Alexander von Schoenburg-Glauchau és felesége, Irina Verena hesszeni hercegnő

 

 

Alexander von Schoenburg neves újságíró és író. Magyarul is megjelent a „Pénz nélkül gazdagon” című könyve, amelyben saját élettapasztalatát dolgozta fel. Feltárja, hogyan élheti túl valaki az elszegényedés megpróbáltatásait anélkül, hogy összeroppanna vagy keserűen sajnálkozna az elvesztett gazdagságon. Noha elismeri, hogy az anyagi gondok kétségtelenül nyomasztóak, főként akkor, ha gyermeket is kell nevelni. A szerző leírja, hogy amikor elbocsátották, rádöbbent, hogy mennyi felesleges és értelmetlen esemény árnyékolta be napjait. Ettől kezdve a maga urává vált és szabadúszóként osztotta be, kedve szerint az idején.

 

A mű értékes információkat tartalmaz arra nézve is, miként alakítsuk a megváltozott körülmények hatására megrögzött szokásainkat, felfogásunkat. A részben magyar származású gróf tényekkel is alátámasztotta, hogy a világon egyre kevesebb embernek lesz munkája.
Az arisztokrata bestseller író mulatságosnak tartja, hogy nyáron mindenki felkerekedik, és lázas utazásba kezd, akár van kedve vagy pénze hozzá, akár nincs. Ezt egy történettel magam is alátámaszthatom. Néhány évvel ezelőtt két ismerős hölgy harmadik barátnőjükkel és annak lányával együtt, az olasz tengerpartra utazott nyaralni. Anya és lánya azonban köztudottan elég nehéz körülmények között élt. Az anya rendszeresen kölcsönkért másoktól, hogy fenntarthassa a családot, ennek ellenére az utazásról nem lehetett lebeszélni. Amikor megérkeztek a tengerpartra, akkor szembesültek azzal, hogy annyi pénzük sincs, hogy egy fagyit vegyenek maguknak. A szálloda és az útiköltség felemésztette összes pénzüket, ekkor sértetten bevonultak a szállodai szobájukba, ahonnan szinte ki sem mozdultak, sőt még a tengerben sem mártóztak meg. Visszatérve Budapestre viszont mindenkinek úgy meséltek csodás olaszországi nyaralásukról, mintha valóban élvezetesen telt volna. Így próbáltak elégtételt venni esztelenül a sorstól.
Lássuk be, Alexander gróf jogosan ágál a felesleges és értelmetlen beidegződések ellen, az erőnket meghaladó kényszeres tradíciókat pedig elutasítja.
Alexander von Schoenburg rendkívül érdekes műve, sokaknak adhat hasznos útmutatást az okosabb és szerethetőbb életvitelhez. Könyvének legfőbb mondanivalója, hogy minél kevésbé esik nehezünkre helyesen cselekedni, annál boldogabbak lehetünk.

 

 


Alexander von Schoenburg és testvére, Gloria von Thurn und Taxis
 
   
   
 
 
www.cadizmedia.hu © 2009. Minden jog fenntartva
Design: C@diz