g

Harc Sveti Stefanért

 

 


A Sveti Stefan üdülősziget és a tengerparton vele szemben lévő Villa Miločer nem fogadott vendégeket 2021 nyarán. Az elit komplexumot kezelő Adriatic Properties cég vezetői ugyanis keresetet nyújtottak be a Londoni Nemzetközi Választott bírósághoz, és 100 millió euró kártérítést követelnek, mert szerintük szerződést szegett a montenegrói állam. Azt elmúlt években a Karađorđević (ejtsd:Karagyorgyevics) egykori királyi család is megpróbálta visszakövetelni az államtól ezt a csodás ékkövet.

Az aprócska kis szigetet a szárazfölddel csak egy keskeny sétány köti össze a parton fekvő Villa Miločerrel, Marija Karađorđević királynő egykori rezidenciájával. A kettő együttesen képezi az Aman Sveti Stefant. A szigeten igényes, 15. századi kőházakban szállásolják el a turistákat, míg a parti villa csodás lakosztályokat kínál a módos vendégeknek. A komplexumra együttesen az akkor kormányzó Szocialisták Demokratikus Pártja 30 évre bérleti szerződést adott a szingapúri székhelyű Aman Resorts cégnek, 2007-ben. Majd a görög székhelyű Restis Group és az Adriatic Properties 2009-ben átvette az Aman Sveti Stefan működtetését, noha Montenegróban bírálat érte, mert nem tartotta be az 58 vendégszobával büszkélkedő nyaralósziget és a nyolc lakosztállyal rendelkeződik Villa Miločer megnyitásának határidejét. Azóta a montenegrói tengerparton a Sveti Stefan, a Miločer Queen's Beach szállodakomplexum bérlőjeként működik. Az állam egyébként az üdülőhely részvényeinek 58,6 százalékát birtokolja.

Petrosz Statisz az Adriatic Properties görög tulajdonosa elmondta a sajtónak, hogy cége 2021-ben választott bírósági eljárást indított Montenegró ellen, mert a kormány nem adott nekik garanciát arra vonatkozóan, hogy a szállodakomplexum strandjait az elmúlt 14 évhez hasonlóan ismét elzárhassák a nyilvános használat elől.  A Montenegrói Gazdaságfejlesztési Minisztérium szerint viszont az Adriatic Properties és az Aman Resorts évek óta illegálisan, magánvagyonként használta az üdülőhelyek körüli közterületeket is. A vita miatt tavaly az Aman Sveti Stefan bezárt átmenetileg. A helyi lakosok ugyanis lebontották a Queen's Beach és a Sveti Stefan strandok kerítését, és a nyári szezonban nyilvános strandként használták.
Az elmúlt év szeptember 21-én a montenegrói kereskedelmi bíróság megtiltott a kormánynak minden olyan intézkedést, amely károsíthatja az Adriatic Properties érdekeit a londoni választott bíróság előtti eljárás befejezéséig.


Térjünk vissza egy kicsit a múltba. A falu története a 15. századra nyúlik vissza, amikor még az Oszmán birodalom ostromolta a térséget, ezért erődöt építettek 12 házzal a parthoz közeli kis szigeten. Minden helyi Pastrovici törzs számára egyet-egyet. Közel 300 évig volt a Pastrovici kereskedelmi és közlekedési központja, valamint a Bankada-Pastrovici törzsi bíróság székhelye. A falu a nevét a sziget legmagasabb pontján található templomról kapta, amelyet Stefan Szent főesperesnek szenteltek, aki később a város és a helyi lakosok védelmezője lett.

Két montenegrói művész Petar Lubarda és Milo Milunovic még az 1950-es években azt javasolták a kommunista hatóságoknak, hogy alakítsák át Sveti Stefant luxus üdülőszigetté. A projektet jóváhagyták, és 1950-ben megkezdődött a lakosság kilakoltatása, majd a régi kőházakban, csodás, luxuslakosztályokat és szobákat építettek.
Végül 1960. július 13-án hivatalosan is megnyitották Sveti Stefant, mint szállodavárost, ami azóta Montenegró legismertebb szimbólumává vált. A 2007-es Aman Resorts-szal kötött szerződés után a csodálatos Sveti Stefán külföldi kézre került, és elzárták a helyiek elől a fantasztikus, tisztavizű strandokat, ami lakosságot megbotránkoztatta.
Nemrég olyan hírek láttak napvilágot a montenegrói lapokban, hogy a londoni választott bíróság várhatóan az Adriatic Properties javára dönt majd. Mindez azt jelzi, hogy a nemzetközi multinacionális társaságok érdekeit a montenegrói állampolgárok követelése elé helyezik. Nem meglepő, hiszen ez a trend ma a világban. Bár az sem közömbös, hogy mit tartalmaz a bérleti szerződés.


Sveti Stefanért a Karađorđević család is évek óta jogi csatát vív. Jugoszlávia egykori királyának leszármazottai 2005 áprilisában kérték az 1947-ben elkobzott montenegrói tulajdonuk visszaszolgáltatását, a Villa Miločert és környékét, beleértve a Sveti Stefan-i telkeket, a Rijeka Crnojevićai Leskovac kastélyt, valamint a cetinjei házat.

A Montenegrói Restitúciós Bizottság két határozatot adott ki, amelyekben elutasította a tulajdon visszaszolgáltatására irányuló kérelmet, az elsőt 2007-ben, a másodikat pedig 2012-ben, mindkettőben kijelentette, hogy a visszaszolgáltatásról szóló törvény nem alkalmazható. Alexandr Karađorđević vagyis (Sándor jugoszláv koronaherceg) fellebbezése után a montenegrói bíróság mindkét alkalommal megsemmisítette ezeket a határozatokat, és új eljárást kezdeményezett a Restitúciós Bizottságnál. Ám Alexandr trónörökös 92 éves korában meghalt Párizsban, 2016-ban. A trónörökös négy fia jelenleg külföldön él.
Eközben, 2020-ban a szocialisták elveszítették a választást Montenegróban. Tavaly július 16-án az utolsó jugoszláv király, II. Petar Karađorđević leszármazottai pedig felszólították az új montenegrói kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy visszakaphassák a családjuk tulajdonát, köztük a Sveti Stefan üdülőhelyet is.

 

 

 

 

 



Archívum Kapcsolat