Anif, a vízi palota
Ősi grófi család tulajdona napjainkban is az ausztriai Anif kastély, hiszen Johannes Moy famíliája birtokolja.
Salzburgtól négy kilométerre délre található Anif vára, ami egy mesterséges tó partjára épült. Az első írásos bizonyíték az erőd létezéséről 1520-ból való, amikor még Obervayer (Oberweiher) néven emlegették, és tulajdonosa a helyi végrehajtó volt. Később egyházi székhelyként ismert, hiszen 1530-ban már a salzburgi érsek lakja.
A birtok és a kastély állami tulajdonba került 1806-ban, de 1837-ben Mária Terézia császárnő unokája, Aloys von Arco-Stepperg megvásárolta, aki 1838-ban és 1848-ban teljesen felújította, és neogótikus stílusúvá formáltatta az épületet.
A pompás vízi palota III. Bajor Lajos király érdeklődését is felkeltette, 1918-ban a novemberi forradalom elől, családjával és kíséretével a várban rejtőzött el.
A XXI. századba átnyúló, nagy felújítás a Moy grófi família nevéhez köthető, a munkálatok 1995 és 2000 között zajlottak. A varázslatos kis váracska ma is a tulajdonukat képezi, emiatt az érdeklődők nem látogathatják. Évente egyentlen rendezvénynek adnak otthont, amelyen a család is megjelenik, és az a Corpus Christi ünnepség.
Azt azonban a család lehetővé tette, hogy a filmesek használják az épület homlokzatát és a belső tereket is a forgatásokon. Anif várában forgatták többek között a "The Sound of Music" (A muzsika hangja) című filmet is.
Johannes Moy konzervatív felfogású ember, véleménye szerint nem kellett volna eltörölni a nemesi címeket, mivel így az osztrákok saját történelmüket semmisítették meg.
"Számomra annak a nemzetnek, amelyik elfelejti a múltját, nincs jövője." - mondta a gróf.
|