Harc az Astor örökségért
A pénz útja
Viharosan zárul le az elmúlt század egyik leggazdagabb családjának, az Astoroknak a története. A szereplők sem igazi Astorok már, de még dúl a csata a milliárdokért.
Kezdjük a múlttal. Az amerikai Astor família valójában a németországi Walldorfból származik. (Innen kapta nevét a híres Walldorf-Astoria szállodájuk.)
Az Astor testvérek először Londonba költöztek, és hangszerekkel kereskedtek. Majd New York következett. A XIX. században az Astor família a leggazdagabb az Egyesült Államokban. A családfájuk eléggé szövevényes, ezért ezt ebben a cikkben nem részletezzük, csak a végjáték szereplőivel ismertetjük meg az olvasókat.
A IV. John Jacob Astor a Titanic elsüllyedésekor halt meg 1912-ben. Ekkor birodalmát 20 esztendős fia, Vincent örökölte, akit Amerika leggazdagabb fiatal férfijaként emlegettek. Vincent többször is megházasodott, sajnos felnőttként mumszos lett és így nem lehettek gyermekei.
Az utolsó Ms. Astor, Roberta Brooke Russel néven látta meg a napvilágot. Vincentnek ez a házassága nem tartott túl sokáig, hiszen 1959-ben viszonylag fiatalon, 67 évesen szívrohamban elhunyt. Minden vagyonát feleségére, Brooke-ra hagyta, ám ez a döntése sokakat meglepett. John Jacob Astor, Vincent féltestvére megtámadta a végrendeltet, de sajnos elveszítette a pert és az örökséget is. Az Astor milliárdok ezzel a fordulattal mások kezére kerültek.
Brooke-nak ez már a harmadik házassága volt, amelynek segítségével hihetetlen magasságokba emelkedett, és nemes egyszerűséggel csak New York királynőjeként emlegették. Brooke Astor a társasági élet középpontjaként vált ismertté, és karitatív tevékenységével vívta ki az emberek megbecsülését. Igyekezetének hátterében azonban, kétségtelenül az a tény húzódott meg, hogy Vincent Astor mintegy 200 millió dollárt hagyott jótékonysági szervezetek megsegítésére, könyvtárak, múzeumok, kórházak, idősotthonok támogatására. Tehát özvegye, Brooke valójában halott férje kívánságát teljesítette.
Brooke Astor fia, Anthony Marshall az első házasságából származott, de felvette anyja második férjének a nevét, így lett Marshall. Anthony Marshall, eredeti neve Anthony Dryden Cuser. Ő az a férfi, aki a napjainkban zajló Astor vagyon körüli események főszereplője. Anthony, a mostoha apja által létrehozott Vincent Astor Alapítvány egyik alelnökeként dolgozott, miközben szépen gyarapodott. Fia, Philip Marshall, aki ugyancsak nem Astor, viszont a milliárdos öreghölgy unokája, eljárást kezdeményezett saját apja ellen 2006 júliusában.
Azt állította, hogy apja, Anthony rosszul bánt a nagyanyjával, és felelőtlenül gazdálkodott a pénzével. Az alzheimer kórban szenvedő Brooke Astor betegségét kihasználta, és a jótékonysági szervezet rovására próbálta saját érdekeit előtérbe helyezni. Szerinte apja rá akarta venni az idős asszonyt arra, hogy az Astor vagyont ne karitatív célokra fordítsák, hanem ő maga dönthessen a felhasználásáról. Terve azonban nem valósult meg.
Az unoka azt akarta elérni, hogy apja, Anthony Marshall ne legyen tovább, édesanyjának, Brooke Astornak a gondnoka. A bíróság december 5-én jelentést tett közzé, mely szerint nem bizonyított, hogy a férfi idős anyjával valóban rosszul bánt. A többi váddal kapcsolatban azonban folytatódott az eljárás. Közben 2007. augusztus 18-án elhunyt Brooke Astor 105 esztendős korában.
Brooke fiának pere ismét folytatatódott, mert Anthony Marshallt csalással, üzleti nyilvántartások meghamisításával és lopással vádolták. A férfi azonban ártatlannak vallotta magát, de 2009. december 21-én elítélték, és több évi börtönbüntetést helyeztek kilátásba. Az ítélet azonban még a mai napig nem jogerős. Brooke Astor fia, aki már maga is eléggé idős, hiszen 85 éves, fellebbezett az ítélet ellen és állítja, hogy nem fosztogatta anyja vagyonát. 2010 februárjában a fellebbviteli bíróság úgy döntött, hogy jóváhagyja az idős férfi kérését, hogy óvadék ellenében, szabadlábon védekezhessen, hiszen szívbeteg és a börtönben meghalhat. (Marshall egyébként a II. Világháború veteránja, aki a híres Iwo Jima-i ütközetben megsebesült. Később nagykövetként dolgozott, majd producer lett a Broadway-n.)
Ezek a tények, de mi is történik valójában? Aki az egész bírósági ügyet elindította az Anthony fia, Philip. Kérdezhetnénk, hogy miért jelenti fel az apját a fiú? Anyja, Brooke már halott, és Anthony az örökös. Akkor hát miről szól ez az ügy, ez a per? Természtesen a pénzről.
A képlet egyszerű. Philip, a férfi első házasságából származik. Anthony jelenleg harmadik feleségével él, aki nála 25 évvel fiatalabb, és három felnőtt gyermeket hozott a házasságba. Amikor apja, híres és ismert nagyanyja vagyonát dézsmálta, még annak életében, akkor az onnan elvett értékekkel új családját gazdagította. A 105 éves hölgy halála után viszont fia, Anthony lett az örökös. Mi akkor a gond? Miért zajlik az eljárás? Anthony anyja igaz, szerencsésen házasodott, és hatalmas vagyont örökölt a férje után. Ám az örökség döntő hányada felett a Vincent Astor Alapítvány diszponál, amit az örökhagyó akarata szerint, a család személyes jóléte mellett, szigorú szabályok szerint, kizárólag jótékonysági célokra lehet felhasználni. Anthony azonban még anyja életében igyekezett mindent a saját céljaira fordítani. Brooke Astor halála után pedig tulajdonképpen az Astorok pénze, Anthony-nak köszönhetően átkerült új családjához. Ez a háborúzás oka. Anthony Marshall, a Vincent Astor Alapítvány elnökeként, az Astorok dollár millióit csak arra fordíthatta volna, amiről Vincent Astor a végrendeletében rendelkezett.
A bírósági határozat szerint a vádlott szabadon védekezhet, mert a fellebbezési folyamat még éveken át eltarthat.
cs.i.
|