g

e

A „Bigér-vízeséstől” a „Bég szeméig”


A Bigér-vízesés (románul Bigăr) többször elnyerte már a világ leglenyűgözőbb zúgójának járó elismerést, hiszen az egyik legszokatlanabb zuhatag a világon. Különlegessége azonban nem nagyságában, hanem egyedi formájában rejlik. Kaszkádnak, vagyis lépcsős vízesésnek nevezik, mivel nem egyetlen széles sugárban ömlik alá, hanem számos sziklaszintre zúdulva, apró párhuzamos szálakra szétválva, meseszép vízfüggönyt alkot. A vízesés másik gyönyörű jellegzetessége, hogy zöld mohás sziklákon ömlik végig. Magassága mindössze 8 méter, ezért ez az egyik legszebb, legszelídebb vízesés.


A Bigér Krassó-Szörény megyében, a Néra-szurdokban, a Ménes-völgyében lévő Beuşniţa Nemzeti Park területén található. Ott ahol a Ménes-patak a Bigér-vízesést táplálva csurog bele a Néra folyóba. A csodás zuhatagot nagyon könnyű megközelíteni, hisz közvetlenül az út mellett bújik meg.


Tavaly a Bigér-vízesés egyik sziklatömbje váratlanul leszakadt. Az erdészeti hatóság (Romsilva) Krassó-Szörény megyei igazgatósága szerint nem emberi beavatkozás, hanem természetes erózió okozta  a bajt, közölte a Maszol.ro hírportál.

A Bigér-vízesés függönyként ereszkedik alá a gomba alakú, mohás sziklatömbökön. Elbűvölő látványával soha nem lehet betelni.

A Beuşniţa Nemzeti Park másik híres látnivalója a Bég szeme tó (Lacul Ochiul Bei). Mint minden különleges helyhez, ehhez is sok legenda fűződik. Az egyik leghíresebb szerint egy itt uralkodó török bég gyönyörű kék szemű fia beleszeretett egy pásztorlányba. Ez nem tetszett az apjának, ezért elrendelte, hogy öljék meg a lányt. Ezt megtudva a fiú bánatában sok könnyet ejtett, így alakult ki a a lenyűgöző szépségű tó.



A 3,6 méter mély tóban az a legérdekesebb, hogy még rendkívül alacsony hőmérsékleten sem fagy be teljesen, a tavat tartósan vízzel tápláló forrás miatt. Különleges, kékes-zöld színű víztükre olyan tiszta, hogy látni lehet a halak úszását.

A „Bég szeme-tó” tiszta tükre:

 

 

 

 

 

 

 




 

 

 

 

 

 

Archívum Kapcsolat