FŐOLDAL Archívum Kapcsolat
 

 

 

 

 

A Heineken

világbirodalom

 

 

A "Heineken International" mintegy 165 sörgyárat működtet a világ  több mint 70 országában. Ezzel az országokon és kontinenseken átívelő hatalmas cégbirodalom alaposan megnehezíti a konkurencia boldogulását.

 

 

Charlene de Carvalho-Heinekent a világ egyik leggazdagabb asszonyává tette ez a multinacionális cég, amiből 25 százalékban részesedik. Apjától, a holland Freddy Heinekentől még 2002-ben örökölte a hatalmas nemzetközi vállalatot. Freddy pedig szintén az apjától, Herny Pierre Heineken sörfőzőtől örökség útján jutott a sörkonglomerátumhoz.
A Heineken céget még 1864-ben az akkor 22 éves Gerard Adriaan Heineken  alapította. A tehetséges üzletember ezzel megalapozta családja fényűző jövőjét.

 


Freddy, a jelenlegi tulajdonos, Charlene apja az 1971 és 1989 között elnök-vezérigazgatóként irányította a vállalatot. Még 1983-ban történt, hogy egy napon Freddy békésen kisétált az irodájából Amszterdam központjában, ám néhány perc múlva a sofőrjével együtt egy kisbuszban feküdt megkötözve. Elrabolták a két férfit, és 16 millió euró váltságdíjat követeltek értük. Noha a család kifizette a váltságdíjat, mégsem engedték szabadon a foglyokat. Végül a rendőrség megrohamozott egy amszterdami raktárt, ahol leláncolva megtalálták Freddy Heinekent és a sofőrjét. Charlene megrázó napokat élt át az édesanyjával együtt.

Charlene Heineken Freddy egyedüli gyermeke. A csinos holland örökösnőt feleségül vette Michel de Carvalho befektetési bankár, aki egyébként a Rotschild bankház kötelékében dolgozik. Öt gyermekükkel együtt napjainkban Londonban laknak. Ma már a család tagjai holland-brit állampolgárok. A legidősebb fiú, a 36 éves Alexander de Carvalho a tanulmányait Eton College-ben és a Harvard Egyetemen végezte. Jelenleg is fontos szerepet kap a cégvezetésben. Menyasszonya, Stephanie Eltz Faust Stromberg grófnő, aki egyébként a liechtensteini hercegi családhoz tartozik.

Miként is vált ilyen hatalmassá a cég? Még 1968-ban egyesült a legnagyobb versenytársával az Amstel sörgyártóval, majd 1975-ben a Zoeterwoude vállalattal. A folyamatos cégfelvásárlásokkal és egyesülésekkel globális struktúra alakult ki. A Heineken International  mára világméretű portfoliót birtokol. Heineken egy konzervatív és biztonságos vállalat. Ettől függetlenül  senki sem sebezhetetlen. Ne feledjünk, a legnagyobb holdingnak is vannak tartozásai, hitelei, pereskedései, és más egyéb sérülékeny pontjai. Az sem kedvez az üzletnek, ha a cég termékeit bojkottálják.

Az "Igazi Csíki Sör" márkát az erdélyi Lixid Project Kft. tulajdonolja. A Csíkszeredától 16 kilométerre fekvő csíkszentsimoni Csíki Sör Manufaktúrában előállított Bock típusú sörből 2016 végén napi 400 hektolitert gyártottak. Vagyis mindez csupán egy csepp a Heineken sörtengerében.

Ha figyelembe vesszük, hogy a Heineken eddigi stratégiája szerint a legtöbb vetélytársat felvásárolták, akkor nem kell csodálkoznunk azon, hogy a sörbirodalom a kis sörmanufaktúrát sem nézte jó szemmel. Dávid és Góliát harca azonban ezúttal egy egyezséggel végződött. Noha sokan mondták a tárgyalások előtt, hogy teljesen felesleges és értelmetlen a küzdelem. A merjünk kicsik lenni elv alapján ezt a játszmát nem lehetett volna megnyerni. Valójában a merjünk bátrak lenni gondolat hozhat eredményt. A huzakodással a Heineken sem nyert volna semmit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
www.cadizmedia.hu © 2017. Minden jog fenntartva
Design: C@diz