FŐOLDAL Archívum Kapcsolat
 
 

Duró Imre lapigazgatónk úti beszámolója:

Dubaj és Abu Dhabi varázsa

 

 

Juhász Annamária, az unokám

 

 

 

 

 

Az Egyesült Arab Emirségekben jártam. Meglátogattam Dubajban az unokámat, Juhász Annamáriát, aki immár két éve az Emirates légitársaság stewardesse.

 

Már a repülőgépen kivételes bánásmódban részesültünk, hiszen tudtak rólunk, és már induláskor egy csomó finom italt hoztak nekünk (borokat, whiskyket, konyakokat). A dubaji repülőtér látványa, az Emirates csodás és hatalmas repülőgépparkja ámulatba ejtett.

Taxink hatalmas felhőkarcolók mellett suhant a nyolcsávos autópályán. Hirtelen Lamborghinik, Ferrarik, Bentley-k és Lexusok tucatjai között találtuk magunkat. Mindenhonnan Dubaj mérhetetlen gazdagsága tárult elém. A taxit ott-tartózkodásom alatt sokszor használtuk, mert rendkívül olcsó. Talán ez az egyetlen dolog, ami olcsóbb Dubajban, mint Magyarországon.

Jártamban-keltemben azt azért sikerült megállapítanom, hogy az Emírség bármilyen gazdag arculatát mutatja felénk, mivel nagyon fiatal, éppen csak hogy megkapaszkodott a sivatag homokjában. A dubajban lakók 90 százaléka külföldi, lépten-nyomon magyar szót is hallottam, sokszor kedvesen rám köszöntek, ha rájöttek, hogy magyar vagyok.

 

A mesterségesen létrehozott kisebbik Pálma-sziget, a végén a jólismert Atlantis szállodával kétségtelenül impozáns. A nagyobbik Pálma-sziget és a világtérképet ábrázoló harmadik sziget munkálataival leálltak, mert a csillagászati árak miatt nincs elég kereslet az itt található ingatlanokra. Ugyanakkor a városban mindenfele szakadatlanul építkeznek, és buzgón készülnek a 2020-as világkiállításra. Nagyon tetszett a tengerparton álló, vitorláshajót formáló 7 csillagos Burj Al Arab szálloda is. A 828 méteres Burj Khalifa a világ legmagasabb épülete, méltón hírnevéhez, méltóságteljesen emelkedik ki a felhőkarcolók rengetegéből. A magasban lévő, részben zárt, részben felül nyitott teraszairól elénk tárul az egész emirátus szépsége és fogyatékossága egyaránt, mert grandiózus épületei ellenére látható a kissé kietlen sivatagi táj is.  Óriási a Dubaj Mall, a Burj Khalifa mellett található áruház, legalább tízszer nagyobb, mint a Magyarországon található legnagyobb üzletház. Szinte minden jelentős divatmárka képviselteti magát termékeivel. Nem okozott csalódást a mesés Kelet, mert aranyékszerektől roskadoznak a kirakatok és a pultok, ám meglehetősen drágán mérik ezeket a kincseket.

 

Sok jó étterem várja a vendégeket, amelyeket mi is kipróbáltunk. Furcsa módon ettek a burkába burkolódzott arab nők, különösen, amikor a fátyol (nikáb) alá tolták be a villával a spagettit. Lefényképezni persze ezt nem lehetett, mert ezért börtönbüntetés jár. A sok külföldinek köszönhetően, Dubaj az egyik legszabadabb hely az arab világban, a Sheraton szálló tetején, illetve a Golf & Yacht Clubban szeszes italt is felszolgáltak nekünk. Máshol azonban hiába keresi az ember, egy csepp alkoholt sem lehet kapni. Ezért volt olyan meglepő, hogy minden kedden este az előkelő szállodák teraszain és bárjaiban Ladies’ Nightot tartanak, ami azt jelent, hogy a hölgyek ingyen kapnak szeszes italt. Hétfőnként viszont Ladies’ Day van a legtöbb tengerparti strandon, amikor csak a nők és a gyerekek fürödhetnek. A hét többi napján sok, általában külföldi bikinis nő fürdőzik, de látni burkinis helybélieket is. Meglepődtem azon is, hogy egyes metró hátsó kocsijára csak nők szállhatnak fel, hogy a véletlen érintkezést is elkerüljék a férfiakkal. Ezt a beszállóhelyet a peronon rózsaszínre festett padló jelzi. Rózsaszínű taxik is vannak, női vezetőkkel, ahová azok a nők szállnak be, akik el akarják kerülni a férfiakkal való kontaktust.

A szomszédos Abu Dhabiba is ellátogattunk, úticélunk a Zájed sejk mecset meglátogatása volt. Az itt található muszlim szentély a világ egyik legnagyobb mecsetje. A Zájed sejk mecsetet 54 fehér márványból készült kupola díszíti. A négy sarkában álló minaretek 115 méter magasak. Itt található a világ legnagyobb szőnyege, amit Ali Háliki tervezett, területe 5400 négyzetméter.

A mecsetet számtalan híresség, többek között II. Erzsébet királynő is meglátogatta, és a vallási követelményeknek megfelelően mezítláb lépett be a dzsámi belsejébe. A mecsetbe csak megfelelő öltözékbe lehet bemenni, a férfiaknál hosszú nadrágban, a nőknél az egész testet és fejet fedő burkában. Csak itt lehet fényképezni a burkás nőket, hiszen majdnem mindenki külföldi, akik a bejáratnál külön ruhatárban ölthetik magukra a vallási követelményeknek megfelelő öltözetet. A mecset építését 2007-ben fejezték be, színére a fehér márvány ragyogása és az arany csillogása jellemző. Az idő múlását egy óra jelzi, ottjártunkkor egyaránt mutatva a 2017-es évet és az iszlám naptár szerinti évet is, hiszen náluk jelenleg 1438-at írnak.

Visszafele útközben egyszer csak megálltunk a leállósávban, éppen imára szólított a müezzin, úgyhogy a sofőrünk leszállt, és kis szőnyegén áhítatos imádkozásba kezdett Nyugat felé fordulva, mert Mekka innen nyugati irányban található.

Az Emirátusok vezetői az olajból meggazdagodva valóságos világcsodát teremtettek, amit érdemes megnézni. A mű koránt sincs még kész, folyamatosan fejlődik tovább, köszönhetően a külföldi vendégmunkások millióinak. A turizmus szédületes felfutása miatt a kis létszámú arab őslakosok fényes jövője tehát garantált, az olaj utáni világban is.

 

 

Képünkön az unokám, Juhász Annamária, az Emirates légi utaskísérője a Zájed sejk mecsetben.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Abu Dhabi, nagymecsetje:

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
www.cadizmedia.hu © 2017. Minden jog fenntartva
Design: C@diz