Fabergét utánozzák az arabok
Peter Carl Fabergé a Romanov orosz cári családnak készített közel száz évvel ezelőtt nemesfémekből, drágakövekkel kirakott húsvéti tojásokat. Költséges és értékes remekeit manapság is megpróbálják utánozni.
Peter Carl Fabergé, eredeti nevén "Karl Fabergé Gustavovich"
apai ősei hugenották voltak, akik elmenekültek Franciaországból. A mester már Szentpéterváron született, felesége pedig a dán Charlotte Jungstedt volt. Képrázatos és rendkívül értékes alkotásaival Oroszországot képviselte 1900-ban a Párizsi Világkiállításon, óriási sikerrel. Ezt követően kinevezték cári ékszerésznek, és hatalmas összegeket fordított a kincstár a műalkotások elkészítésére. Sajnos 1917-ben államosították a céget, majd 1920-ban elmenekült a Fabergé család. Végül Svájcban telepedetek le, ahol Peter Carl elhunyt még abban az esztendőben. Munkái manapság csak neves aukciós házakban kerülnek kalapács alá, és vagyonokért cserélnek gazdát a csodás alkotások.
Viktor Vekselberg orosz milliárdos kincsestárában kilenc Fabergé tojást őrizget. Gyűjteményét a Vatikánban is kiállította 2011-ben. A gazdag üzletemberek szívesen vásárolják meg az egyedi alkotásokat. A gyűjtők között találjuk többek között az amerikai Ford családot is. Ezt a hihetetlen és folyamatos érdeklődést szeretnék az arab üzleti világban komoly összegekre váltani.
Az Alfardan Group elnöke, Hussain Ibrahim Al-Fardan, valamint a Fabergé cég elnöke, Robert Benvenuto nemrég bemutatta Dohában a cégeik által készített ritka, szürke színű gyöngyökkel kirakott tojást. Az alkotás elbűvölte az ékszerkiállítás látogatóit. A jövőben a két cég közösen gyártja majd a páratlan értékű és szépségű drágaköves kreációkat.
Az eredeti Faberegé tojások, valamint a mester egyéb ékszerkreációi hihetetlen összegekért cserélnek gazdát.
|