g

Matisse kék álmai Fakarava édenkertjében

 

 


A francia festőművész, Henri Matisse (1869-1954) még 1930-ban három hónapot töltött Tahitin, és eljutott egészen a lenyűgöző Fakarava-atollig. Az atoll 450 kilométerre északkeletre található Tahititól, a gyönyörű Francia Polinéziában. A festőt elbűvölte a lagúna végtelen változatossága és a kék szín sokféle káprázatos árnyalata. Az 1954-ben elhunyt híres festő rövid ott tartózkodás után azt mondta: „A Fakaravában megcsodálható színek azért születtek, hogy az embert szabaddá tegyék.” Matisse művészetében ezután kezdődött a kék korszak.


Henri Matisse hitt a színek varázslatában és három Lagúna-kompozícióban örökítette meg felejthetetlen élményeit. „Lagúnák nem vagytok-e a festők paradicsomai, a világ hét csodájának egyike?” – írta a kísérőszövegben. Tahiti útja különösen eredményesnek bizonyult, hiszen élete végéig bőséges inspirációt jelentett számára. „Tizenöt évvel később rögeszmés képek formájában tértek vissza tahiti utazásom emlékei: a madreporák (köves korallok), a madarak, a medúzák és a szivacsok."



Az atollok lényegében lapos korallszigetek, amelyekben hatalmas lagúnák találhatók.  Ezek a szigetek eredetileg magas vulkáni csúcsokból jöttek létre, de az évezredek során lassan erodálódtak, ezért láthatóvá vált az ősi vulkán alakja, amelyet most korallzátony határol.
A Fakarava-atoll a Tuamotu csoport nyugati részén fekszik. Ez a második legnagyobb az atollok közül. Nagyjából téglalap alakúnak mondható, hossza 60-, szélessége 21 kilométer. Fakarava azt jelenti, hogy „szép” vagy „ami széppé teszi a dolgokat”. A sziget mély lagúnája 1112 négyzetkilométer, de két különleges hágóval is büszkélkedik.  


Azt nem tudni, hogy a polinézek mikor jöttek a szigetre, de már ott éltek, amikor az európaiak partra szálltak. Az első európai, aki a Fakarava-atollra érkezett, Fabian Gottlieb von Bellingshausen orosz felfedező volt. Hajói, a Vosztok és a Mirni 1820. július 17-én kötöttek ki a partjainál. Fakarava lakosait Honoré Laval francia pap evangelizálta, még 1849-ben. A szigeten található az 1850-ben alapított Rotoava templom, ami korallból épült, és itt hozták létre a Tetamanu falut is 1874-ben.


A Fakarava-atoll 2016-ban bekerült az 1977-ben létrehozott UNESCO Bioszféra Rezervátum hálózatba. Ez a természetvédelmi terület 7 korall-atollból áll, amelyek a következők: Aratika, Fakarava, Kauehi, Niau, Raraka, Taiaro és Toau. Ezek igazi gyöngyszemek és édeni csodák.


A Fakarava-atoll kulturális örökségben is gazdag, vannak régészeti maradványok, köztük néhány marae, azaz ősi polinéz templom is. A lagúna tiszta vizében látványosak a korallképződmények. A szigeten nincsenek nagy szállodaláncok, csak apró épületek és vendégházak, amelyek csodás természetközeli élményt kínálnak, továbbá szoros kapcsolatot teremtenek a kis helyi közösséggel.

A Tetamanu falu egzotikus világa:

 

 

 

 

 

Archívum Kapcsolat