Otthonfarm a városban
Egy szingapúri építészeti cég, a Spark tervezői szerint a nyugdíjasoknak olyan házat kellene építeni a városokban, ahol együtt lehetnek, és önfenntartóan gazdálkodhatnak. Ez a merész elképzelés sokak érdeklődését felkeltette. Óriási ötlet az épületeken a mezőgazdasági növények függőleges irányú termesztése. Ezen a módon a lakók viszonylag kis területen, teljes ellátásukról gondoskodhatnának, pénzhez juthatnak, és egyben hasznos elfoglaltságot is jelenthet számukra.
Szingapúrban az átlagnál gyorsabban öregszik a társadalom. A városokban az idős emberek a lakásaikba beszorulva nem tudnak gazdálkodni, sem termelni a szűkös területen.
A Spark projektje azért is figyelemre méltó, mert az emeletes, hatalmas épület falain és belső udvarán egyaránt gazdálkodhatnak a lakók. A közös kertészkedés zöldebbé teszi a városokat, ezáltal csökkenhet a széndioxid kibocsátás, és növekedhet az esővíz felhasználása. Ez az ötlet elősegíti a fenntartható városi fejlődés megvalósítását. Ültetés, válogatás, betakarítás, csomagolás, értékesítés és javadalmazás, ez lehetne a munkamegosztás lényege. A munkadíj pedig csökkentené a számlákat és az egészségügyi ellátás költségeit.
Szingapúrban az import 90 százalékát az élelmiszer-behozatal teszi ki, ezért az új módszerrel helyben garantálhatnák a jó minőségű zöldségek és gyümölcsök termelését. Ezzel megoldódna az élelmiszerellátás, és az emberek virágos kertek között élhetnének. Stephen Pimbley igazgató szerint bárhol a világon hasznos lehet egy ilyen közösség kialakítása.
Az épület arculatát meghatározó görbe vonalak a föld formáit idézik.
|