90 perc alatt Európából Ausztráliába
Új hiperszonikus légijármű megalkotásán dolgoznak a tudósok.
Az Európai Űrügynökség (ESA) és a német Aerospace Center egy hiperszonikus szuborbitális repülőgépet tervez, ami majdan 50 utast képes egyszerre szállítani Európából Ausztráliába, mindössze 90, Kaliforniába pedig csak 60 perc alatt.
A készülő hiperszonikus Spaceliner, az ESA FAST 20XX program része, és az a cél, hogy 2050-ben már működjön. Martin Sippel projektkoordinátor azt állítja, hogy ez valójában egy második generációs űrsikló, de teljesen más feladattal. A szállító rakéta segítségével a Spaceliner elindul a felső légkörbe, hogy elérje az optimális sebességet, majd lelassul a leszállás előtt. Ezalatt nem zavarhatja a légi forgalmat. Hajtóműve folyékony oxigén- és hidrogénhajtású. A tervezők most próbálják kialakítani a futurisztikus jármű megfelelő formáját, ami képes ellenállni a hiperszonikus sebesség miatt keletkezett hőnek.
Természetesen egy ilyen költséges vállalkozáshoz folyamatosan befektetőket keresnek. A projekt sikere jelentős mértékben attól függ, hogy az emberek hajlandóak lesznek-e megfizetni a szuborbitális járatok méregdrága szolgáltatásait.
A légi jármű 75-80 kilométer magasságban repül majd.
|