g


Málta, Gozo, Comino

 

 

 

 

 




Málta egy kis szigetcsoport a Földközi-tenger közepén. Európa és az EU legkisebb tagállama, ami főként kedvező offshore paradicsoma miatt vonzza a szupergazdagokat. Egyik barátnőm évekkel ezelőtt magyar vendéglőt nyitott a szigeten, ezért gyakran látogattam oda. A kis szigetcsoportból csak Málta, Gozo és Comino lakott, a Szent Pál és Manoel lakatlan.  Az ország hivatalos nyelve a máltai és az angol.

A fő sziget, Málta a legnagyobb, melynek középkori hangulata lenyűgözi az ideérkezőket. A fővárosa, a különleges hangulatú Valetta, melynek hatalmas erődjéből pompás kilátás nyílik az öblökre.
Sokan szeretnének szigeten élni, de nem számolnak azzal, hogy a területét csak repülővel vagy hajóval lehet elhagyni. Egy idő után kétségtelenül bezártnak érzik magukat az ott lakók, de kárpótolja őket mindezért a táj szépsége.

Málta és Gozo között található Cominó pici szigete. Ez a hely csak néhány gazdálkodó otthona. Cominóban nincsenek aszfaltozott utak és mindössze 2 km hosszú, valamint 1,7 km széles. A sziget teljes ütemváltást kínál a szomszédos Málta és Gozo szigeteihez képest. Remek hely egy kirándulásra, vagy akár a nyaralás egy részének eltöltésére azoknak, akik tökéletes békére és nyugalomra vágynak.

 

Cominó szigetén található a vendéglátásáról híres szálloda, ahol paradicsomi környezet várja az ideérkezőket. Málta egyik legszebb öble éppen a Cominónál lévő  Kék-lagúna.

Gozo, a másik nagyobb sziget idillikus, békés és vidékies hangulatú. Lélegzetelállító a kilátást és nagyszerű lehetőségeket kínál a túrázáshoz, kerékpározáshoz és sziklamászáshoz.


Málta történelme változatos. Hódítóként megjelentek itt a föníciaiak, a vandálok, sőt a törökök is. A szigetet V. Károly német-római császár 1530-ban a Jeruzsálemi Szent János Lovagrendnek adományozta, akik a terjeszkedő Oszmán Birodalom elöl menekültek 1522-ben Rodoszról. Késpbb a francia Napóleon császár azonban innen is elűzte a lovagokat. A brittek is meghódították a kis szigetet, de végül 1964-ben elnyerték a függetlenséget. A szigetlakók ma is kedvelik az angolokat, de ugyanígy éreznek a szomszédos olaszok iránt is. Focimérkőzések idején is ez a két nemzet számíthat rajongásukra. Ha az angolok vagy az olaszok győzelmet aratnak, akkor a máltaiak órákon át vágatatnak fel-alá autóikkal az utcákon és hangos dudálással ünnepelnek.

Málta fővárosa Valletta:

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Archívum Kapcsolat