Halligen
Zord vizek szigetei
A zord Északi-tenger szüntelenül ostromolja az aprócska Halligen szigeteket, amelyek már a Világörökség részévé váltak. Csak kevesen élnek ezen az embert próbáló vidéken. Németország területéhez tartozik a Watten-tengerben lévő 13 apró sziget, Schleswig-Holstein nyugati partja mellett. A szárazföld félkör alakban hatalmas öbölként öleli körül a Halligeneket. Télen az Északi-tenger magasra csapó hullámai túlcsordulnak a gátakon, és elöntik az alacsonyabban fekvő területeket. Miért választják lakóhelyül néhányan még is az ilyen veszélyes helyeket? Talán azért, mert végtelen szabadságot kínálnak a megpróbáltatásokért cserébe, és tavasztól őszig virágzó édenkertté válnak.
1. A legnagyobb sziget a Hallig Langeness. Az itt lakók a házaikat a sziget legmagasabb dombjaira építik. A Halligen királynőjének is nevezik ezt a területet. A nyári hónapokban hatalmas levendula tenger kápráztatja el az ideérkező, merész turistákat. A sós mocsári táj varázslatos hely. Egy kis vasúti híd köti össze a közeli Oland szigettel.
2. Hallig Oland a legrégibb sziget, mintegy 30-an lakják, és 17 házat építettek összesen a 117 hektáros területen. Itt működik Németország legkisebb általános iskolája, ahol mindössze 3 diák tanul. A szigeten működik egy információs központ, amely tájékoztatást nyújt a nemzeti parkról és a Watt-tengerről. Vasút köti össze a szárazfölddel és a Langeness Hallig-gal. Oland mindössze 5 kilométerre fekszik a kontinenstől. A turisták főként hajóval érkeznek a küzdelmek szigetére. Itt található Németország egyetlen nádtetős világítótornya, és egy kedves kis étteremmel is büszkélkedhet.
3. Hallig Hooge a második legnagyobb sziget, évente több alkalommal elönti az Északi-tenger, főleg a téli hónapokban. Mintegy nyolcvan ember lakik a szigeten.
Itt található a Szent János templom, amelynek rendkívül szépen megmunkált szószéke az egyik látványosságnak számít.
Dr. Christiane Jenemann hónapokig dolgozott a szigeten, és egy sikeres könyvet írt az itteni rendkívül nehéz, de különleges életről.
4. A Hallig Norderoog lakatlan, elsősorban a vándormadarak pihenőhelye.
5. Nordstrandischmoor
Az 1,9 négyzetkilométeres szigeten mintegy 30 ember él. A madarak csak átmenetileg, márciustól októberig használják ezt a vidéket.
6. Hallig Gröde szigetén nyolcan laknak. Főleg turizmusból, mezőgazdasági termelésből és állattenyésztésből élnek. Fontos számukra a szarvasmarha tenyésztés. 277 hektáros területet viharosan hullámzó víz veszi körül, ami évente többször elárasztja a mezőket.
7. A Hallig Habel a szomszédos Gröde önkormányzathoz tartozik. A területe 7,4 hektár, vagyis körülbelül 655 méter hosszú és 100 méter széles. Ezen a szigeten működik a Norderwarft ház, ami a nyári időszakban madár- obszervatóriumként üzemel. A sziget déli partján emelkedő Süderwarft, másnéven déli halom eltünt a tengerben a 19. század végén. A Gröde sziget kedvenc költőhelye a madaraknak. Az itt élő néhány ember önellátó, és mindig szembe kell nézniük a tenger pusztító erejével, ezért csak időszakosan lakott.
8. Hallig Südfall
Mindössze 2 ember lakik egész évben az 50 hektáros területen. Érdekesség, hogy Diana von Reventlow grófnő is itt élt 1910-től az 1953-ban, 89 éves korában bekövetkezett haláláig. Ezután örökösei eladták a Holm házat az államnak.
Ma a Holm Südfall természetvédelmi terület, és számos állatfajnak ad menedéket, különösen a madaraknak. Vándormadarak és tengeri madarak pihennek meg a szigeten.
9. Hallig Süderoog
Az itt lévő mocsári növényzet számos, főként a tengeri madarak a paradicsoma. A szigetet sok kis homokpad és zátony veszi körül.
Gudrun Matthiesen és férje, Hermann 20 éve él a szigeten. Kedvelik ezt az életformát, a nyári nyugalmat és a téli megpróbáltatásokat egyaránt. Csirkéket, libákat, juhokat, szarvasmarhákat és lovakat tartanak.
10. Hamburger Hallig
Szigorúan véve ez a terület nem sziget többé, hiszen egy töltés összeköti a szárazfölddel. Híres a madárrezervátuma. A terület kiemelkedő természeti szépsége különleges élményt nyújt. A látogatók a ritka vegetációkat és a különlegese vadonélő madarakat figyelhetnek meg ezen az 1,9 négyzetkilométeres területen.
Július közepén a sziget háromnegyedén a lila szín az uralkodó, hiszen virágzik a levendula. Ez a látvány elbűvöli a természet szerelmeseit, akik ellátogatnak erre a távoli, izgalmas vidékre.
Hangulatos étterme, a Holm Krog, helyi specialitásokat, saját tenyésztésű bárányokból készült sülteket és házi süteményeket kínál áprilistól októberig.
|