Goebbels mostohafiának utódai gazdag emberek
Goebbels mostohafia volt Harald Quandt, akinek leszármazottai ma is gazdag emberek, ám visszavonultan élnek Németországban. De kezdjük az elején! Harald Quandt 1921-ben született, és a német gyáros Günther Quandt és Magda Behrend Rietschel fiaként látta meg a napvilágot. Szülei 1929-ben elváltak, és ezután édesanyja Joseph Goebbels, náci propaganda miniszter felesége lett. Harald azonban ekkor még az apjával maradt, aki a Harmadik Birodalom kiemelkedő, dúsgazdag üzletemberévé vált. Vállalatainál koncentrációs táborok foglyait alkalmazták, és az ingyen munkának köszönhetően hihetetlen haszonra tett szert. A gyáraikban fegyvereket, ágyúkat és akkumulátorokat gyártottak.
Az ijfú Harald 1934-ben visszatért anyjához, és a Goebbels családnál lakott egészen 1940-ig, amíg sikeres érettségi vizsgát nem tett. Később hadnagyként szolgált a Luftwaffe-nál, majd megsérült, és a szövetséges csapatok elfogták Olaszországban. Mint az ismeretes Magda és Joseph Goebbels Hitler bunkerében öngyilkosságot követett el, miután az asszony megölte hat gyermeküket. Eközben Harald gazdag gyáros apja ismét megházasosodott, és neki is születtek gyermekei.
Harald Quandt a háború befejezése után visszatért a brit hadifogságból Németországba. Hannoverben, valamint Stuttgartban tanult, és gépészmérnöki diplomát szerzett, majd házasságot kötött Inge Bandekow-al, és öt lányuk született.
Féltestvérével, Herberttel együtt segített a jelentős családi vállalkozás újjáépítésében, de édesapjuk, aki korábban a nemzeti szocialista rezsim minden előnyét élvezte, meghalt 1954-ben. Harald és Herbert örökölte az ipari birodalmat, ezért őket a leggazdagabbak között tartották számon. Az egykori kényszermunkások közül csak kevesen maradtak életben, ők azonban kérték 1972-ben, hogy adjanak nekik valamilyen jóvátételt, de a család elutasította a követelésüket.
Harald nem sokáig élvezhette az édes életet, mert 1967-ben meghalt egy repülőszerencsétlenségben, bár egyes vélemények szerint megölték. Ezt követően özvegye, Inge és féltestvére, Herbert között megromlott a viszony. Tárgyalások kezdődtek, majd 1970-ben hivatalosan szétválasztották a vagyont.
Inge Quandt súlyos depresszióban szenvedett, és 1978-ban szívrohamban elhunyt. Két nappal később második férje, Hans-Hilam von Halem főbe lőtte magát. Ettől kezdve a családi vagyon az öt árva leányra maradt. A lányok sorsa következőképpen alakult:
Gabriele Quandt-Lagenscheidt, Münchenben él. Az egyetlen lány, aki még ma is viseli a Quandt nevet. Testvérei a férjeik nevét használják.
Katarina Geller-Herr egy lovas központ tulajdonosa. Colleen-Bettina Rosenblat-Mo ékszertervező, és áttért a zsidó hitre. Hozzáment Michael Rosenlat német-zsidó üzletemberhez, akinek apja túlélte a koncentrációs tábort. A házaspár 1997-ben elvált, majd Colleen-Bettina újra férhez ment Frode Mo, norvég újságíróhoz. Anette-Angelika May-Thies Hamburgban él. A legfiatalabb lány, Patrícia Halterman elhunyt 2008-ban.
A Quandt familia még mindig az egyik leggazdagabb család Németországban. Többek között a kezükben van a BMW részvényeinek csaknem 50 százaléka. Emellett számos más üzletben is érdekeltek.
|