A hazugság pszichológiája
Claudine Biland szociálpszichológus szerint, ha állandóan csak igazat mondanánk, pontosabban azt, amit gondolunk, tudunk, érzünk, az élet elviselhetetlen lenne. A hazugság tehát nélkülözhetetlen a mindennapokban, mégis valamennyi kultúrában negatív a megítélése. Cikkünkben csak arra vállalkozik, hogy megvilágítsa a hazudozás legfőbb okait.
Miért hazudnak az emberek?
Erre a kérdésre a válasz az, hogy az emberek azért hazudnak, mert így próbálják megvédeni magukat. Sokan szeretnék elkerülni a személyük negatív, kínos megítélését, ezért mesterséges képet építenek valódi lényük köré. Mások igyekeznek elrejteni, hogy hibáztak vagy tévedtek. Mégis, mindezek a különböző típusú megoldások az egyén védelmét szolgálják. Tény, hogy a legtöbben félelemből titkolják el a valóságot, azért, mert tartanak annak következményeitől. A sok becstelenség egyik oka, hogy az emberek megvédjék magukat a túl nagy sérülésektől. Mindent megtesznek, hogy a gyengeségeiket, kiszolgáltatottságukat, és a bizonytalanságaikat eltitkolják.
Minden ember arra törekszik, hogy mások elfogadják, és jóváhagyást remélnek a környezetüktől. Sokakat ez késztet arra, hogy valódi kilétüket eltitkolva egy mesterséges karaktert teremtsenek. Ez a hamis személyazonosság, amit egyes emberek hazugságokból építenek, a körülmények szüntelen változása közepette azonban könnyen összeomlik. Ám az emberek minden áldozatot képesek meghozni az önbecsülésük védelméért. Ha nem alkotnak hamis képet a személyiségükről, akkor valószínűleg mások nemtetszésével szembesülnének.
Reflexszerűen, szinte minden ember megpróbálja befolyásolni a róla kialakult képet. Ám ez a folyamat mégsem oldja meg az egyén problémáit. A többiek ahelyett, hogy feltárnák a valódi énjét, és lelepleznék a koholt személyiségét, hallgatólagosan igaziként fogadják el a mesterségesen létrehozott karaktert, ezzel segítenek fenntartani az önbecsapás folyamatát. Az ilyen viselkedés lehetővé teszi, hogy olyannak fogadtassák el magukat, ahogyan másokkal láttatni szeretnék a személyiségüket. Olykor azért hazudunk, hogy ne okozzunk fájdalmat másnak, és elkerüljük a súrlódásokat. Sokan viszont azért nem közlik a másikkal a valós helyzetet, mert manipulálni akarják a másikat.
Kóros hazudozók
Eddig azokról tárgyaltuk, akik azért hazudnak, hogy megvédjék önmagukat, vagy egyszerűen csak udvariasságból, konfliktuskerülés végett nem fedték fel a valóságot. De mi a helyzet a kóros hazudozókkal, akik rendszeresen megvezetnek bennünket?
Kóros hazudozónak minősül az, aki gyakran és ismételten megtéveszt másokat, ráadásul nincs nyilvánvaló pszichológiai indítéka, sőt viselkedése semmilyen előnyt sem eredményez. Míg a hétköznapi hazugságok célirányosak, és okai felismerhetők, a kóros hazugságok céltalanok. Amellett, hogy sok kárt okozhatnak, értelmetlen és felesleges zavart keltenek az emberi közösségekben.
|