Hitler külügyminisztere a Henkell családhoz tartozott
Henkell és Ribbentrop, két világszerte ismert név, ami örökre összefonódott. Ennek az a magyarázata, hogy Joachim von Ribbentrop - később Hitler külügyminisztere - a dúsgazdag pezsgőgyáros, Ottó Henkell lányát vette feleségül.
Az ifjú Ribbentrop 1908-tól 1914-ig Németországon kívül próbált boldogulni. Kanadában élt, és kereskedőként a német borok értékesítésével foglalkozott 1910-től 1914-ig. A fiatal férfi tökéletesen beszélt angolul és franciául. Ribbentrop távoli nagynénje halála után (akinek apját nemesi rangra emelték) felvehette a nemesi címet, és a továbbiakban von Ribbentropnak nevezte magát.
Anna Elisabeth Henkell és Jochachim Ribbentrop 1920-ban házasodott össze, majd öt gyermekük született. Annelies, ahogyan a mágnás lányát becézték, nem számított különösebben szép, vagy vonzó nőnek, ám tanult, intelligens személyisége szimpatikussá tette őt. Sokat betegeskedett, szinte állandóan orrmelléküreg gyulladástól szenvedett, sokszor gyötörte fejfájás, ezért magániskolába járatták szülei.
Joachim, a házasságkötés után apósa irányításával végezte munkáját a Henkell vállalatnál, és minden ideálisnak tűnt.
Sok minden megváltozott azonban, amikor Ribbentop a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt tagja lett, majd 1934-ben Hitler külpolitikai tanácsadójaként, 1935 júniusától pedig a Német Birodalom rendkívüli és meghatalmazott nagyköveteként dolgozott.
Ribbentrop 1938-tól 1945-ig a III. Birodalom külügyminisztereként tevékenykedett. A II. világháború alatt Ribbentrop utasította a követségeket a megszállt országokban, hogy segítsék a zsidók deportálását, amit az SS akadályoztatás nélkül végrehajtott. Nürnbergben, a Nemzetközi Katonai Törvényszék, háborús bűntett miatt, halálra ítélte Joachim von Ribbentropot, és kivégezték. Ribbentrop fia, Rudolf harcolt a háborúban, és a Vaskesreszttel is kitüntették. Rudolf "Mein Vater Joachim von Ribbentrop" címmel megírta édesapja történetét.
A 138 esztendős múltra visszatekintő Henkel családi vállalatra a mai napig árnyékot vetett Ribbentrop neve.
Ezt a helyzetet a család másik ága igyekezett előnyére fordítani. Ottó Henkell junior, Rudolf unokatestvére már 28 évesen, 1946-tól kizárólagos tulajdonosa lett a Henkell cégnek. Hosszú pereskedés kezdődött Rudolf von Ribbentrop és Ottó között. Anelies követelte, hogy fiát, Rudolfot vegyék be a cégvezetésébe. A per elhúzódott, végül 1963-ban, Annelies másik fia, Adolf Henkell von Ribbentrop, 1986-ban helyet kapott a Henkell vállalat vezérkarában.
Ám a viták ellenére a Henkell családnak generációkon keresztül sikerült a hatalmas konglomerátumon belül megőrizni a többségi tulajdont és az irányítás jogát. Méghozzá nem is akárhogyan. A család a részvényesek tanácsában és a felügyelő bizottságban egyaránt képviselteti magát, sőt 2013-ban a részvényeinek száma 58,68 százalékra emelkedett.
Ma már a pezsgőn kívül tisztító- és mosogatószereket, ragasztókat, szépség és szájápolási termékeket gyártanak. A Fritz Henkel által 1876-ban alapított aacheni székhelyű cég, ma is virágzik. Utódaik között számos aranyérmes sportoló, sőt színész-rendező is található.
|