g


Jéghegyek Dubajnál?

 

 

Nemrég a National Advisor Bureu Limited bejelentette, hogy az Egyesült Királyság Szellemi Tulajdoni Hivatala szabadalmaztatta az Iceberg Reservorts találmányát, vagyis a „Jéghegy projektet”. Eszerint jéghegyeket vontatnak majd a világ egyik legmelegebb országának, Dubajnak a partjaihoz. A szabadalmat Abdulla Aishehhi az emírségek egyik feltalálója, a „Jéghegy projekt” alapítója kapta. Így próbál az országa édesvíz készletéről gondoskodni.

Napjainkban 1,2 milliárd embernek nem jut tiszta víz. Az ENSZ becslése szerint 2030-ra a világ lakosságának a fele küzd majd vízhiánnyal. Abdulla Aishehhi ötlete tehát hasznos lehet, ám akadnak kétkedők is a megoldhatóságát illetően.


Napjainkban az Antarktiszon számos hatalmas jéghegy omlik össze a globális felmelegedés miatt. A víz elolvad, és így az édesvízkészlet jelentős része elpazarolódik. Az „Az évszázad egyik legjelentősebb találmányának” nevezett ötlet egy fejlett technológiával fogja a jéghegyeket az Egyesült Arab Emírségek partjaihoz vontatni. A technológia rugalmas, hőszigetelt és költséghatékony tartályokat tartalmaz, amelyek a megújuló energiát használnak fel, hogy megakadályozzák a jég olvadását a vontatási folyamatkor. Várhatóan 2024-ben indul a „Jéghegy projekt”, aminek lényege, hogy vállalkozást építenek az édesvízkészlet megszerzésére. Sokak szerint ez nem megoldható, de az emirátusok vezetőit foglalkoztatja a meghökkentő elképzelés. Ráadásul a találmány fő jellemzője, hogy nem olvadnak el vontatáskor a jéghegyek.

Mások szerint a jéghegyek elvontatása az Antarktiszról gondokat okozhatnak. Ám jogilag a nyílt tengeri kódex szerint a jéghegyek vízkészletnek tekinthetők, és a világon bárhol megszerezhetők  magáncélra. Legalábbis egyelőre.

 

:

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Archívum Kapcsolat