Ez volna az
amerikai üzleti álom?
A 82 éves Ira Rennert, amerikai milliárdos karrierje egykor döcögve indult. Az üzletember ma az ország egyik legnagyobb magántulajdonban lévő ipari birodalmát irányítja, személyes vagyona a becslések szerint 6.500.000.000 dollár. Egyszerű ügynökként, hitelelemzőként kezdte a pályafutását, mielőtt elindította saját üzleti vállalkozását, a IL Rennert & Co társaságot.
Bátran kockáztatott, sokszor nyert, olykor pórul járt, hiszen 1963-ban eltiltották az értékpapír üzletágtól is. Számtalanszor perelték az 1980-as és 90-es években, mert a tulajdonában lévő MagCorp tevékenységének köszönhetően naponta száz tonna klór szabadult fel, aminek 90%-a sajnos a légkörbe jutott. Emiatt is beperelték 2001-ben, ekkor csődöt jelentett, majd újabb gyárat hozott létre. Minden bukás után egyre hatalmasabbá vált. Napjainkban a világ harmadik legnagyobb magnéziumgyártója. Új vállalata már kevésbé szennyezi a légkört. Rennert vállalkozásai az acégyártársban és a kohászatban is kiemelkedő helyet foglalnak el az amerikai iparban.
A milliárdos jelenleg is peres ügyekkel bajlódik, hiszen vádlói jogalap nélküli gazdagodást feltételeznek. Azzal gyanúsítják, hogy a Renco Group alapítójaként szándékosan csődbe vitte vállalatát, és az onnan kimentett 100 millió dollárból építette Amerika leghatalmasabb birtokát, a Hamptons Estate-t. A Long Island-i hajlékban 29 hálószoba, 39 fürdőszoba, 164 férőhelyes színház, 3 medence, 2 teniszpálya és egy helyszíni áramfejlesztő üzem található. A központi ház mellett két bowling-, squash- és biliárdpálya épült. Mr. Rennert ezen kívül is számos ingatlannal büszkélkedhet. A legtöbb időt New Yorkban a Park Avenue-i lakásában tölti.
Ira Rennert rendszeresen sok pénzzel támogatja barátait, vagy a számára szimpatkus politikai pártokat, és ez eddig előnyére vált. Filantrópnak vallja magát, ám a cégeiből kimenekített vagyon sokaknak ellehetetlenítette az életét.
Jelenleg 1350 nyugdíjas, aki a Renco Group leányvállalatainál dolgozott, nem juthat a nyugdíjához, mert 2012-ben a társaságok csődöt jelentettek. Napjainkban Rennert burjánzó konglomerátumát arra kötelezte a bíróság, hogy fizesse ki a nyugdíjasoknak a járandóságukat. A milliárdos azonban fellebbezett, az emberek pedig kétségbeesetten várnak.
Nem ez az egyetlen gond a Rennert vállalatokkal. Peruban működő cégei például az andokbeli ólomolvasztások miatt jelentősen szennyezték a környezetet. Az amerikai kártérítési tárgyalások befejeztével Peru is igényt támaszt a károk peres rendezésére. Ira pereskedik és élvezi birodalma hasznait.
A Rennert-birodalom :
|