A pofozkodó Juncker adóparadicsoma
Luxemburgot, a világ egyetlen nagyhercegségét Jean-Claude Juncker változtatta adóparadicsommá. Mindezt néhány évvel ezelőtt, a kis ország korábbi miniszterelnökeként tehette az Európai Unióban.
A politikusokat, minisztereket és kormányfőket fejbeveregető, és gyakran bizonytalanul imbolygó unós vezető viselkedéséből is látszik, hogy törvények felett állónak képzeli magát. Vidáman ütlegeli, pofozza a vele kezet fogni szándékozókat. Ezt még a szovjet főtitkárok sem tették, legfeljebb szájon csókolták az eléjük járulókat.
Az EU állítólag küzd az adózás elkerülése ellen, mégis éppen Juncker, az UNIÓ bohóckodó elnöke hozott létre a XXI. században egy új adóparadicsomot, ami igencsak ellentmond ennek az állítólagos törekvésnek. Ez egy ilyen UNIÓ. Az aprócska államok mind így működnek Európában, miért ne lehetne akkor Luxemburg is taxfree terület, gondolhatta Juncker.
Egyedi adókedvezményekkel csábította a nagyhercegségbe a multinacionális nagyvállalatokat, és adóelkerülési lehetőségeket teremtett számukra. Ezt azonban mindvégig tagadta a hivatalos vizsgálatkor a bizottsági meghallgatáson. Azt állította, hogy soha nem adott erre utasítást, ebből arra következtethetünk, hogy csak úgy véletlenül történt.
Az úgynevezett "Luxleaks" botrányt követően, 2014 novemberében az oknyomozó újságírók 40 tagú nemzetközi konzorciuma vizsgálódott az ügyben. Alapos munkával titkos adóügyi megállapodásokat tártak fel mintegy 340 multinacionális vállalat és a világ legkisebb állama között.
Kedvező adózásban részesül például az Apple, az Amazon, az Ikea, a Pepsi vagy az Axa és természetesen a Deutsche Bank is, hogy csak néhányat említsünk közülük. A szerződések lehetővé teszik a cégeknek, hogy Luxemburgban minimalizálják az adózást, miközben más államok euró milliárdokat veszítenek emiatt, hiszen a multi cégek nem a saját országukban adóznak.
A mindössze 576 ezer állampolgárt számláló Luxemburg apró ország, Franciaországgal, Németországgal és Belgiummal határos.
Juncker XXI. századi adóparadicsoma pedig bevált, hiszen óriási jólétet teremtett. A bankszektorba dől a pénz, az egy személyre jutó GDP jelenleg ebben a mini államban a legmagasabb a világon, 106.409 dollár, vagyis háromszor annyi, mint az euróövezetben, és majdnem kétszer annyi, mint az Egyesült Államokban.
Luxemburg alkotmányos monarchia, a nagyherceg az államfő, de politikai hatalma viszonylag kevés, inkább formális. A nagyhercegi pár, Henri és felesége, Maria Teresa kedvesen, mosolyogva uralkodik. Házasságukból 5 gyermekük született, és már három unokával is büszkélkedhet a szerencsés család. Picinyke birodalmuk pedig a jólét paradicsoma.
Juncker bizarr XXI. századi trükje tehát bevált. Juncker neve, az előkelősködő cébetű nélkül, kiejtve Junker, magyarul azt jelenti: ócska tragacs. Hát van ebben valami...
|