FŐOLDAL Archívum Kapcsolat
 
 

Az űrszemét kezelése

 

 

jA szakértők szerint jelenleg 100 millió kisebb-nagyobb szemét lebeg az űrben, ezek közül 22 ezerre teszik azoknak a számát, amelyek 10 centiméternél nagyobbak, és komoly veszélyt jelenthetnek a műholdakra, valamint a Nemzetközi Űrállomásra. A legtöbb szemét használaton kívüli műholdak és régi rakéták visszamaradt részeiből áll. A hulladékok kezelésére az elmúlt években többféle megoldás is született.

 

 

 

 

zA  Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) egy műholdhoz csatlakozó 300 méteres mágneses hálóval szedi majd össze az űrszemetet a jövőben. A mindössze 30 cm széles, rendkívül rugalmas fémszálakban folyó áram által létrehozott mágneses mező magához vonzza az ember alkotta törmeléket, majd egyre lejjebb és lejjebb nyomja a Föld körüli pályán, míg az végül a sűrű légkörbe érve elég.
Ha ez a teszt sikerül, akkor egy kilométer hosszú hálót készítenek majd. A JAXA szakértői azon dolgoznak, hogy miként kell ezeket a hálókat használni nagyobb űrszemetek begyűjtéséhez, például régi rakétamotorok, törött műholdak esetén. Várhatóan 2019-ben már egy működő rendszert telepítenek.

A NASA szakemberei is terveket szőnek az űrszemét megsemmisítésére. Véleményük szerint a napelemmel táplált lézeres rendszer üzembe helyezése lehet a legjobb elgondolás.

k

 

A Defense Advance Research Projekts Agency, vagyis a DAPRA szakértői viszont az űrszemét újrahasznosítására dolgoztak ki megoldást. Robotokat szeretnének küldeni az űrbe, hogy azok a már használaton kívüli rakétákat, és műholdakat megjavítsák, majd ismét üzembe helyezzék.

 

 

 

 

A svájciak is úttörők akarnak lenni, ezen a területen, hiszen becslések szerint 4 millió tonna törmelék kering az űrben. Nem csoda, ha a svájci Space Center EPFL ugyancsak elindított egy ígéretes projektet. A szakemberek bejelentették, hogy az elkövetkező 3-5 éven belül egy 11 millió dolláros műholdat küldenek fel, a mely összegyűjti az űrhulladékot.

 

 

 

 


 
 
   
 
 
www.cadizmedia.hu © 2014. Minden jog fenntartva
Design: C@diz