FŐOLDAL Milliárdos írók Művészet
 
 

 

Károly herceg rokonai Erdélyben

 

Károly wales-i herceg két ingatlan tulajdonosa Romániában. Ezeket jelenleg vendégházként üzemeltetik rokonai, a Kálnoky család tagjai. A brit trónörökös 1998-ban látogatott először Erdélybe, azóta is vonzódik a gyönyörű vidékhez. Különösen megindította az évszázadokkal ezelőtt betelepült német telepesek sorsa, a szász falvak török és tatár támadások elleni küzdelme. A tömeges migráció miatt azonban elöregedtek ezek települések. A herceget meglepte ennek a vidéknek a gyönyörűsége. Végül 2006-ban ingatlant vásárolt egy 18. századi szász házat, és helyreállította Viscri-ben. Ez a terület egyébként a Világörökség része. A herceg 2010-ben Zalánpatakon is vásárolt egy másik ingatlant, amit a Kálnoky család helyreállítatott. Ebben a házban szállt meg Károly kisebbik fia, Henry herceg is, amikor 2012-ben a Húsvétot Erdélyben töltötte.

A brit királyi család és a Kálnoky grófok kapcsolatai immár közismertek Erdélyben. Többször is vendégül látták Károly herceget, II. Erzsébet királynő fiát a miklósvári kastélyban. A rokoni szálakat tovább erősítette az is, hogy Kálnoky Tibor és felesége 2011-ben részt vett Vilmos herceg és Kate Middleton londoni esküvőjén.

Károly herceg és Kálnoky Tibor közös őse Kálnoky Bálint volt, aki a 16. században élt, 12 nemzedékkel ezelőtt. Ezen kívül még egy másik rokoni kapcsolat is összeköti őket. Egy Kálnoky gróf feleségül vette Marie Mensdorff-Pouilly Dietrichstein grófnőt 1887-ben, aki egyébként Albert hercegnek, Viktória királynő férjének az unokahúga volt.

A kőröspataki Kálnokyakat a legrégibb székely családok között tartják számon az erdélyiek. Történetüket a 12. századig vezetik vissza. Államférfiak és tábornokok is kerültek ki a famíliából. A legismertebb közülük Kálnoky Gusztáv Zsigmond, aki 1881-1895-ben a monarchia külügyminisztereként vált ismertté.
Négy évszázaddal ezelőtt a Kálnoky család még üveggyártással foglalkozott, egészén az 1900-as évek elejéig. A gyárat Kálnoky Sámuel alapította. Jelenleg 150 ember él ezen a településen. A herceg az egykori bíró házát vette meg, aki hajdanán felügyelt az üveggyártásra.


Tibor és Zoltán nagyapja, Kálnoky Hugó, hű legitimistaként 1934-ben felkereste Habsburg Ottót, azzal a tervvel, hogy állítsák helyre a monarchiát, hiszen csak így tudnak ellenállni Hitlernek és Sztálinnak. (Mint ismeretes, Roosevelt elnök a háború alatt, Ottó javaslatára, még engedélyezte egy Habsburg-légió felállítását a dunai országok felszabadítására, de az utódállamok hamar megtorpedózták ezt az elképzelést). 

Tibor nagypja Kálnoky Hugó a háború idején újságíróként dolgozott, majd Magyarországra toloncolták, ám innen is tovább menekült. Kálnoky Tibor már Münchenben született 1966-ban, anyanyelve német, iskoláit angol nyelven kezdte a franciaországi Antibes-ban. Franciaországban, Amerikában és Németországban élt. Kálnoky Tibor az 1990-es években tért vissza ősi birtokaira, jelenleg Miklósváron él feleségével, dr. Boga Anna marosvásárhelyi állatorvossal, és három gyermekükkel. 


Nem kapta vissza ősi miklósvári kastélyát, de hosszú távú használati jogot szerezett az ingatlanra. Károly herceg Miklósváron 2006-ban járt először, és mindenképpen részt kívánt venni a különleges természeti környezet megmentésében.
A Kálnoky család napjainkban a miklósvári kastélyt szállodaként üzemelteti. A
több épületből álló várszerű épülethez tartozik egy patak, virágos rétek, erdőség, és ásványi források. A szálloda csodás környezetben található, őshonos növények, gombák, rovarok, madarak különleges világa veszi körül. Medvék és farkasok járnak az erdőben. A vendégekre helyi alkalmazottak vigyáznak. Kálnokyék nem akarnak kastélyturizmust. A vendégek lovas szekeres utazásokon, gombaszedésen vehetnek részt, és megismerkedhetnek a vadvirágokkal, vagy egyszerűen csak a pihennek a csodás természeti környezetben. Egyébként egyszerű paraszt házakat vásárolnak és felújítanak.


A Kálnoky rokonsághoz tartozik Boris Kálnoky, a hamburgi Die Welt ismert riportere. Boris 1961-ben született Münchenben, svéd és amerikai állampolgár.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
   
 
 
www.cadizmedia.hu © 2012. Minden jog fenntartva
Design: C@diz