Magyar bravúr a világűrben!
Egy éves a magyar műhold, a MASAT-1
Zsúfolásig megtelt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem I épületének előadóterme 2013. február 13-án. Nagy eseményre gyűlt össze a publikum, az első magyar műhold, a MASAT-1 felbocsátásának 1 éves évfordulóját ünnepeltük. Egy évvel ezelőtt, 2012. február 13-án, helyi idő szerint 11 órakor indult útjára az Európai Űrügynökség által kifejlesztett Vega rakéta Kourou-ból (Francia-Guyana), fedélzetén két nagyobb, valamint 7 kisebb műholddal, amelyek között ott volt Magyarország első műholdja is. A MASAT-1 várható élettartamát legfeljebb 3 hónapra tervezték, és valóságos műszaki bravúr, hogy 1 év elteltével még mindig hibátlanul üzemel. Az elliptikus pályán mozgó objektum (350 km perigeum, 1450 km apogeum) naponta 3-4-szer halad el Magyarország felett, ezért a BME csapatának csak pár perc áll a rendelkezésére, hogy fogja a sugárzott jeleket. A világ minden táján azonban már több mint 170 amatőr észlelte a MASAT-1 jeleit, és továbbították azokat a Műegyetem központjába.
A világűrben előforduló rendkívül szélsőséges viszonyok miatt szinte csodának számít, hogy a fellőtt 7 db un. CubeSat közül egyedül a magyar műhold üzemel a mai napig. Ezt úgy érték el a MASAT-1 megvalósításában közreműködő Műszaki Egyetemi oktatók és diákok, hogy a tervezésben és a megvalósításban, napjaink csúcstechnológiáját alkalmazták.
Az ünnepségen az Egyesült Innovációs és Tudásközpont képviseletében Kovács Kálmán, a Magyar Asztronautikai Társaságtól pedig Solymosi János mondott köszöntőt. Az ünnepségen részt vett Dr. Pap László egyetemi tanár, akadémikus, az Űrkutatási Tudományos Tanács elnöke.
Nagy tapssal ünnepelték a műholdas projekt szellemi atyját és irányítóját Dr. Gschwindt Andrást, aki ezzel a csúcsteljesítménnyel 2012-ben, csapatával elnyerte az „Év embere” címet. A csapat további tagjai: Horváth Gyula projektmenedzser, Bükkfejes András, Czifra Dávid, Dudás Levente, Glisics Sándor, Hödl Emil, Kovács Zoltán, Marosy Gábor, Mezei Tibor, Temesvölgyi Tamás, Varga Lajos, Várhegyi Zsolt.
Az előzetesen meghirdetett programnak megfelelően három előadás is elhangzott a csapat részéről, bemutatva az üzemeltetéssel töltött elmúlt 1 évet. A műszaki paraméterek ismertetése után, többek között elmondták, hogy számításaik szerint a műhold várható élettartama maximum 2,5 év lehet, hiszen az ellipszis pályán keringő műhold egyre közelebb kerül a Földhöz, míg végül a légkör sűrűbb rétegeibe érve elég. A műhold már képeket is sugárzott többek között 3 dimenziós formátumban is. A hallgatóság kérdésére az előadók ismertették, hogy a teljes bekerülési költség kb. 300 millió forint volt.
A rendezvény végén Zboray Zoltán (Földmérési és Távérzékelési Intézet) és Domokos György (Infoterra Magyarország Kft.) tartottak egy-egy előadást.
A team készen áll arra, hogy elkészítse a következő mini-műholdakat a MASAT-2-őt és a MASAT-3-at.
Jó hír, hogy a MASAT-2 műhold előkészítéséhez szükséges támogatás biztosításához a magyar kormány 6,4 millió forint egyszeri átcsoportosítását rendelte el a 2013. évi központi költségvetésből.
Az első magyar műhold, a MASAT-1
|