FŐOLDAL Milliárdos írók Művészet
 
 

Mulatt uralkodók és művészek Európában

 

A  félvér Alexandre Dumas

A világhírű francia író, Alexandre Dumas édesapja Haitiban született fehér, arisztokrata apától és egy fekete rabszolga anyától. Így Dumas maga is két világ gyermeke.
Az író nagyapja, Antoine-Alexandre Davy de la Pailleterie márki, aki Saint Dominque, a mai Haiti szigeten szolgált a francia tüzérségnél. Feleségül vette Marie-Césette Dumas-t, a fekete rabszolganőt, aki megszülte a híres író apját, majd 1762-ben meghalt. A márki a fiával, Thomas-Alexadre-ral visszatért Franciaországba. A félvér fiú felvette édesanyja nevét, hogy ezen a módon is kímélje arisztokrata családja "jóhírét", és belépett a francia hadseregbe, ahol tehetségének köszönhetően tábornoki rangig vitte.
Alexandre Dumas-t apja katonai kalandjai  megihlették, hiszen kiváló kardforgatói hírnévnek örvendett. Alexandre csodás, máig óriási élmény nyújtó   műveket alkotott, például a "Monte Cristo grófja", vagy "A három testőr".
Dumas nem csak tehetséges írónak, de kiváló szervezőnek bizonyult, hiszen köztudottan strómanokkal dolgoztatott. Auguste Maguet vált a legismertebbé közülük, aki segített a szupertörténetek megalkotásában.

Alessandro de Medici, a mór uralkodó

 

Kereskedők, bankárok, uralkodók kerültek ki évszázadokon át a firenzei Medici házból. Ám ez a família is adott egy mulatt herceget, aki Firenze uralkodójaként vonult be a történelembe. Valójában Medici volt az első fekete uralkodó Olaszországban, sőt az első fekete államfő a nyugati világban, bár afrikai származásáról ritkán beszéltek. 
Alessandro de Medici 1510-ben született egy 17 éves fekete mór szolgálólány, Simonetta da Collavechio és Gulio de Medici, a későbbi VII. Kelemen pápa  fiaként.
Miközben V. Károly császár hadai kifosztották Rómát 1527-ben, Firenze polgárai kihasználták a zűrzavaros helyzetet, és létrehoztak egy demokratikus államformát, és megpróbáltak megszabadulni a gyűlölt Mediciektől.  
A ravasz VII. Kelemen pápa elfogadta V. Károly császár ajánlatát, aki saját házasságon kívül született lányát  felajánlotta, a pápa törvénytelen fiának, Alessandro Medicinek. A mulatt herceg 1537-ben feleségül vette a császár  fattyát, és együttes erővel legyőzték Firenze polgárait. Majd 1532-ben, az új firenzei alkotmány, Alessandro de Medicit a köztársaság örökös hercegének nyilvánította. Apja, a pápa halála után, 1534-ben megpróbálták a firenzeiek kiszorítani a kegyetlen uralkodót, de a császár továbbra is támogatta őt, hiszen törvénytelen lánya, Ausztriai Margit volt a felesége. Agnolo di Cosimo megfestette a herceg portréját, amely ugyancsak sötét bőrű, göndör hajú férfiként ábrázolja. Egyébként a helybéliek egyszerűen csak szerecsenként emlegették.


Anglia mulatt királynője

 

Charlotte királynőről, III. György angol király feleségéről azt bizonygatják egyes történetírók, hogy mulatt származását igazolják a róla készült portrék. A Ramsay által festett kép, ami két gyermekével együtt ábrázolja, 1765-ben készült. A festményen az érdekes arcú királynő vonásai kétségtelenül afrikai örökségről árulkodnak.
Mario de Valdes y Cocom, történész és televíziós producer határozottan állítja, hogy a királynő, aki ugyan Charlotte of Mecklenburg-Sterlitz néven, vagyis  német hercegnőként látta meg a napvilágot, valójában egyenes ági leszármazottja a portugál királyi család fekete ágának.

 

 

 

 

 

A történész szerint, Charlotte  őse a XIII. században élő III. Afonso portugál királynak és szeretőjének, a mór származású Madraganak a gyermekeként látta meg a napvilágot. A királynő szokatlan,  európaitól eltérő  vonásait feltehetően mór ősétől örökölte.

A történész állítása nagyon is valóságosnak tűnik, noha akadnak akik elvetik ennek a lehetőségét. Egyébként III. Afonso, portugál-galíciai király számos utóddal ajándékozta meg a világot. Gary Llyod "A mulatt királynő" című munkájában ugyancsak Charlotte királynő mór eredetéről írt. Az angol királyi orvos is megerősítette annak idején, hogy Charlotte arca afrikai eredetről árulkodik. Akik ez ellen tiltakoznak bizonyára azért teszik, mert ez a hölgy őse II. Erzsébetnek, és így Williamnak és Harry hercegnek is. Ezt bizonyára manapság kényelmetlennek találják, noha az afrikai vér csak felfrissítette a királyi ház vérvonalát.

 

 

 

Nagy Péter cár szerecsene

 

Puskin anyai dédapja, Abram Petrovics Hannibal, valójában Nagy Péter cár abesszin tisztjeként szolgált, aki tábornoki rangot ért el a hadseregben. Ezen ténynek köszönhetően, a híres orosz költő ereiben afrikai vér is csörgedezett. Puskin erről írt "Nagy Péter szerecsene" című elbeszélésében.

Puskin csodálatos műveit talán éppen ennek a különös vérkeveredésnek köszönheti a világ.

 

 

 
 
   
 
 
www.cadizmedia.hu © 2014. Minden jog fenntartva
Design: C@diz