FŐOLDAL Milliárdos írók Művészet
 
 

Izraeli csapat kutat a nácik kincse után

 

 

Az izraeli Yaron Svoray kutatni kezdett Németországban, a II. Világháború utolsó napjaiban elrejtett náci kincsek után, amelyeknek becsült értéke egy milliárd font, azaz 335 milliárd forint - adta hírül nemrég a Telegraph online lap. A legenda szerint a Berlin közelében fekvő Stolp tóban, mintegy 18 láda arany és platina nyugszik a 988 hektáros vízfelület alatt.
Yaron Svoray támogatást kért a német hatóságoktól, hogy a legújabb szonár és radar berendezések segítségével felkutathassa a kincseket, amit a történet szerint Hermann Göring rejtett el 1945. márciusában, a II. Világháború végnapjaiban, a közelgő Vörös Hadsereg elől. A kutatók egy szemtanú, Eckhard Litz vallomására támaszkodnak, aki azt állította, hogy látta, amint rabruhába öltözött foglyok nehéz ládákat rakodtak le egykor, a hatalmas teherautókról. Ezeket azután gumicsónakkal a tó közepén bedobták a vízbe. Információi szerint, amint az utolsó láda is a vízbe került a foglyokat felsorakoztatták és lelőtték az őrök, hogy megőrizzék a tó titkát.

Svoray egész életét eddig a nácik, valamint a náci kincsek felkutatásának szentelte. Most az izraeli oknyomozó újságíró és csapata méterről méterre át akarja vizsgálni a tavat. Már évek óta készült erre a feladatra, pénzt gyűjtött és modern felszerelést vásárolt a kutatáshoz. A hírek szerint a brandenburgi és a szövetségi kormány egyaránt támogatja a kincsvadász akciót.
Nem Svoray az első izraeli, aki a kincsek után kutatott.  Már 1981-ben még a STASI idején egy nyugat-német fegyverkereskedő jelentkezett a STASI-nál egy kincses térképpel. Ennek alapján a STASI főnök, Erich Mielke irányításával átkutatták a tavat, amelynek fenekét kétméternyi üledék és törmelék fedi, ezért nem jártak sikerrel, noha három alkalommal is próbálkoztak.

 

Most zöld utat kapott a természetvédelmi hivataltól is a Svoray expedíció, és idén májusban elkezdődött a kutatás, noha néhány vallomáson kívül, egyéb dolog nem bizonyítja a kincs létezését.
A német állampolgárok közül sokan kétkednek és bosszankodnak, hogy kormányuk ilyen bizonytalan kimenetelű expedíciókat finanszíroz az adófizetők pénzéből. Mások szerint számos dokumentum bizonyítja, hogy a tóban nincs kincs, hiszen a győztes szövetségesek, a háború végén magukkal vitték a nácik által összeharácsolt aranyat és más értékeket is. Viszont, ha mégis meglelik a tó kincsét, akkor hatalmas aranykészlet kerülhet elő, amire már érdemes odafigyelni.
Az 59 éves izraeli Svoray igazságot akar szolgáltatni, ezért keresi kincseket. Arról azonban nem tájékoztatta a sajtót, hogy egészen pontosan, miként óhajtja ezt megtenni.
A német lapokban az állampolgárok hozzászólásai alapján úgy tűnik, hogy sokan nem örülnek az újabb kincsvadász akciónak, amit közpénzből is támogatnak.

 

 
 
   
 
 
www.cadizmedia.hu © 2013. Minden jog fenntartva
Design: C@diz