FŐOLDAL Archívum Kapcsolat
 
 

 

A kalóz bankja, avagy a bankvilág kalóza

 

 

A skót származású William Patersont igazi kalandorként tartják számon. A kalózból lett bankár-üzletember kezdetben a cseppet sem szalonképes rabszolga-kereskedelemből húzott hasznot. Ezt a tényt Andy Forrester angol történész-újságíró könyve is megerősítette.

j

 

 

 

 


William Paterson egyszerű parasztcsaládban született 1655-ben, a skóciai Tinwaldban. Szülei presbiteriánus lelkésznek szánták, Paterson azonban 1672-ben az angliai Bristolba, majd a Bahamákra költözött.
Hamarosan jelentős vagyont szerzett, majd visszatért Londonba, ahol meggyőzte a kormányt, hogy hozzon létre egy központi bankot, és így 1694-ben megalapította a Bank of Englandet. Paterson igazgatóként dolgozott néhány hónapig, majd egy pénzügyi botrány, továbbá a vezetőkkel való nézeteltérések miatt, még 1695-ben távozott a posztjáról.


A szélhámos ezután Edingburgba költözött, ahol sikeres lobbizásának köszönhetően megalapította a Bank of Scotlandot,  a skót királyság központi bankját, amelynek elsődleges feladata megegyezett a Bank of England eredeti küldetésével, vagyis a hitelezéssel, amivel az ország válságát próbálta megoldani.
Paterson azt prédikálta, hogy bárki meggazdagodhat az amerikai kontinensen. Javaslatára Skócia létrehozta a Darien kolóniát, ami napjainkban a Panama földszoros területén található. Paterson úgy vélte, a szoroson keresztül haladó kereskedés előnyös lehet Skóciának. Megnyithatná a szabad kereskedelmet az Atlanti-óceán és a Csendes-óceán között. Látva a spanyolok és az angolok rablott kincsekből eredő gazdagságát, a skótok is rávetették magukat Paterson sokat ígérő ötletére. Skóciából, sőt Angliából és Hollandiából is özönlöttek a telepesek, hogy részt vehessenek a kolónia építésében.

Ezután 1698-ban mintegy 1200-an elhajóztak az újvilágba. Az emberek és az állatok éheztek, megbetegedtek, és sokan meghaltak az expedícióban. A mocsaras vidéken nem az ígéret földje, hanem a pokol várta a telepeseket. Paterson a fiát és a feleségét is elveszítette az úton. Nem volt kereskedelem, sem mezőgazdaság, sem élelem. A ma is törvényen kívüli térség gerillák, kábítószercsempészek és a bennszülött törzsek sajátos világa. A Darien a legsűrűbb dzsungel a földön, ahol könnyű eltévedni a veszélyes mocsaras területen. Az expedíciót túlélő 200 ember visszahajózott Skóciába. Ma a Darien esőerdő egy Nemzeti Park, és az UNESCO Világörökség része. 

Végül Skócia pénzügyi gondjait nem oldotta meg Paterson kétes terve, sőt az ország elveszítette a függetlenségét is. Angliával uniós egyezményt kötött 1707-ben, és ebben Paterson aktívan közreműködött, majd utolsó éveit Londonban töltötte.
William Patersont mégis a híres skótok között tartják számon, hiszen elgondolásai később megvalósultak. A Panama- csatorna megépítésével a két ócán közötti átjárás létrejött. A Bank of England pedig ma a legsikeresebb pénztintézetek egyike. Úgy tartják, a kalandor a jövőbe látott.

 

 

A híres londoni Bank of England fényűző szentélye:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
www.cadizmedia.hu © 2015. Minden jog fenntartva
Design: C@diz