FŐOLDAL Archívum Kapcsolat
 
 

A Pharaon rejtély

 

Az FBI körözési listáján 1991 óta szerepel Pharaon adócsalás és egyéb bűncselekmények gyanújával. Ennek ellenére a szaúdi üzletember pakisztáni vállalata, az Attock Finomító 2008-ban elnyert egy 120 millió dolláros szerződést, amelynek értelmében az amerikai hadsereg Afganisztánba telepített repülőtéri harcibázisát üzemanyaggal láthatta el. Erről egyes arab orgánumokon kívül a CBS televízió is beszámolt annak idején. Vagyis Pharaon pakisztáni székhelyű cégével az amerikaiak a körözés ellenére is szerződtek.
Ez is bizonnyítja, ha egy cégtulajdonos ellen elfogató parancsot ad ki valamely ország, az nem jelentheti azt, hogy a körözött személy hatalmas cégbirodalmával, vagy azok leányvállalataival tilos üzletet kötni. Ha így lenne, akkor már a Közel-Kelet egyik legnagyobb konglomerátuma csődbe jutott volna. Az sem mellékes, hogy a bűnösséget csak bíróság mondhatja ki, nem az FBI, és ez bizony még nem történt meg. Egyeseknek feltehetően több hasznot hoz az ügy lebegtetése.


Furcsaság  az is, hogy Pharaont látták 2005 júniusában egy görög kikötőben, amikor hajója Abdullah szaúdi király jachtja mellett horgonyzott. A királyról pedig köztudott, hogy az amerikaiak nagy barátja, de az illetékesek mégsem értesültek a találkozóról. Pharaon két évvel korábban Beirutban is kikötött az uralkodó család egy másik tagjának jachtja mellett. Különös, hogy a fotósok mindig meglelik a milliárdost, csak a nyomozó hatóságok nem.

 

A szaúdi üzletember történetéhez hasonló eset korábban is előfordult már. Gondoljunk a milliárdos görög olajmágnásra, Aristoteles Onasissra, aki évekig nemzetközi vizeken hajózott, mert az amerikaiak ellene is elfogató parancsot adtak ki. Ennek ellenére nem tartóztatták le, sőt az USA meggyilkolt elnökének özvegye, Jackie Kennedy feleségül ment hozzá. Csak ezt követően szüntették meg a körözést, hiszen érezték a helyzet rendkívüli furcsaságát.

Ki is Pharaon? Ghaith Rashad Pharaon 1940-ben született. Egy hajdani szaúdi nagykövet fia, aki Európában élt 1948-tól 1954-ig, majd Libanonban, Szíriában és Svájcban tanult. Egyetemre az Egyesült Államokban járt. Egyes információk szerint megsértette a szövetségi banki törvényeket, és bár jelentős bírságot fizetett, az amerikai hatóságok ennek ellenére 1991 óta körözik.

Pharaon birodalma meglehetősen nagy. Többek között létrehozta a szaúdi Kutatási és Fejlesztési Társaságot (REDEC), ami jelenleg az egyik   legnagyobb magánkézben lévő vállalkozás a Közel-Keleten. A milliárdos egyébként elnöke  az "Attock Petroleum", az "Attok Cement", és számos egyéb pakisztáni vállalatnak. Pharaon jelentős energiaforrások felett diszponál, ami az utóbbi időben kétségtelenül veszélyes területnek számít egy olyan világban, ahol háborúzni is képesek az olaj- és gázmezőkért.


 

 


 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
www.cadizmedia.hu © 2016. Minden jog fenntartva
Design: C@diz