A RITZ
Egy svájci alapította, ma Al-Fayed egyiptomi milliárdosé a párizsi Ritz.
Tűz ütött ki idén januárban a párizsi Ritz Carlton szállodában. A lángok a hetedik emeleten csaptak fel, majd átterjedtek a tetőre, és hatalmas füst terjengett Párizs belvárosában, a patinás Vendôme téren. A luxushotel felújítás miatt már három éve zárva tartott, a megnyitását éppen idén márciusra várták. A terv azonban a szó szoros értelmében füstbe ment.
Most elkezdődött a megrongálódott részek helyreállítása, noha a tulajdonos az elmúlt esztendőkben már milliárdokat költött a korszerűsítésre.
Az újonnan megnyitandó "Ritz Paris" kínálja majd a világ első "Chanel Spa" szolgáltatását. A stílus továbbra is hivalkodó és lenyűgöző.
Thierry W. Despont, neves belsőépítész felügyelte a korszerűsítési munkálatokat. Három étterem, három bár, beleértve a híres Hemingway bárt, gyönyörű kertek és teraszok, behúzható tetők és padlófűtés várja egész évben a vendégeket. A történelmi Proust szalonban fatüzelésű kandalló kínál kellemes hangulaltot a délutáni teázáshoz. A szálloda a híres gyógyfürdője mellett most CHANEL bőrápolást kínál fedett medencével és modern fitness központtal, ami diszkrét alagúton át érhető el. Az épület ezen részei szerencsére nem sérültek meg a tűzben.
A szállodát, amely ma 159 szobával büszkélkedhet, a svájci César Ritz alapította, együttműködve Auguste Escoffier séffel, 1898-ban Párizsban. Ez volt állítólag az első szálloda Európában, amelyben minden lakosztályhoz elektromos világítás, fürdőszoba, sőt telefon is tartozott. Gyorsan megalapozta hírnevét a luxusépület, hiszen politikusok, írók, filmsztárok, énekesek látogatták. Coco Chanel és Ernest Hemingway is évekig élt a szállodában. Éppen ezért egyes épületrészeket a hajdani világhírű vendégekről neveztek el.
Közimert, hogy 1940-ben, a náci megszállás idején a német Luftwaffe székhelye lett a hotel, és Hermann Göring költözött az egyik lakosztályába. (Róla nem neveztek el semmit.)
Cesar Ritz 1918-ban meghalt, majd társa, Escoffier is 1935-ben. A szállodát ezután Ritz özvegye, Marie-Louise, valamint a fia, Charles működtette évekig. Ám Charles 1976-ban bekövetkezett halála után a Ritz-dinasztia utolsó képviselőjeként Charles Ritz felesége, Monique Ritz, született Ramseier lépett a színre. Az asszony soha nem ismerte apósát, az alapító Caesar Ritzet személyesen, mivel a szállodatulajdonos túl korán halt meg.
Monique azonban anyósával, Marie-Louise Ritzcel nagyon jó kapcsolatot ápolt. Monique Ritz a csodás luxusszállodát, amit "Vendôme Palotaként" is emelgetnek, eladta Mohamed Al-Fayed egyiptomi milliárdosnak, aki nem egyszerűen egy hotelt vett, hanem egy darab történelmet is.
Egy súlyos tragikus esemény is kapcsolódik e pompás épülethez. Diana, welsi hercegnő és Al-Fayed fia, Dodi 1997 augusztusában megvacsorázott a szállodában, majd innen indult el utolsó útjára, mielőtt halálos autóbalesetet szenvedett. Mohamed Al-Fayedet megviselték a tragikus események.
A milliárdos az idei tűz után gőzerővel irányítja a szálloda renoválását, hogy a csodapalota mielőbb megnyithassa kapuit.
|