FŐOLDAL Milliárdos írók Művészet

 

A Rockefeller birodalom

Éden vagy börtön?

 

 

Több mint 100 évvel ezelőtt, egy dombtetőn álló pompás kúria, a Kykuit, hirdette a Rockefeller család gazdagságát. Ma az égbe nyúló Manhattan-i hivalkodó toronyépület, a Rockefeller Center, teszi ugyanezt.
A régi villa, a Hudson-völgyben, csodás parkjával, fantasztikus kép- és szobor gyűjteményével, napjainkban is sok kíváncsi látogatót vonz. Ez a gondosan karbantartott birtok egykor a Rockefeller család négy generációjának adott otthont. Ma már senki nem lakja.


 

A gonosz zseninek titulált John Davison Rockefeller (1839-1937) alapította a Standard Oil Company-t, ami az egész világot átszőtte. Egy olyan ipari birodalmat teremtett, ahol a vagyon napról-napra növekszik. A petróleum királyt, a kőkemény férfit csak a haszon érdekelte, és könyörtelensége miatt sátánnak bélyegezték.
Az 1913-14-es bányász sztrájk vérbefojtása után a leggyűlöltebb emberré vált Amerikában. Ezt követően fegyvert tartott az ágya alatt, mivel szüntelenül fenyegették a családját. Peter Collier, életrajzírója feltárta, hogy éppen ezen okok miatt, a Rockefellerek kerülték a nyilvánosságot.
Majd felkérte Ivy Lee-t, a korszak legtekintélyesebb társadalmi kapcsolatszervezőjét, hogy segítsen helyreállítani a jó hírnevét, aki azt tanácsolta, hogy pénzadományokkal gyorsan és könnyedén megteheti ezt. Innentől kezdve a família folyamatosan adományozott. Ennek következtében kezdett feledésbe merülni minden rossz cselekedetük. A Rockefellerek visszavonultak New Yorkban (Pocantico,vagyis Kykuit) lévő fényűző otthonuk falai közé. Steven Rockefeller, (Nelson Rockefeller fia, a birodalomalapító egyik dédunokája) úgy vallott erről az elzártságról, hogy gyermekként az a hely jelentette számára az Édent. Minden derűs volt, és gyönyörű. Amint felnőtté vált, kezdte megtapasztalni, hogy Pocantico egyúttal olyan, mint valami börtön. Védi őket, gyönyörűséget nyújt, ám elzárja a bentlakókat a világtól. Ma már több mint száz Rockefeller utód él családjával ezen a környéken.

Az alapító fiának, II. John D. Rockefellernek öt fia és egy lánya kapta meg a vagyon feletti rendelkezés jogát. Napjainkban, közülük csak David Rockefeller van életben, aki a család jelenlegi pátriárkája. David 1915-ben született, és a birodalomalapító, márványarcú harácsoló unokája, aki 1945 óta a Chase Manhattan Bank vezetője volt, és ma is e bank jogutódjait képező pénzintézetnek az élén áll. A nemzetközi pénzvilág egyik legtekintélyesebb tagjaként hatalma túlnyúlik országhatárokon, és az irányítása alatt álló pénzintézetek és vállalatok szinte az egész világot behálózzák.

 

Nem meglepő az sem, hogy az FBI létrehozásában is közvetlenül részt vettek a Rockefellerek, továbbá a CIA, (CFR), a Külkapcsolatok Tanácsa is a befolyásuk alatt áll. Többek között a Rockefeller dinasztia érdekkörébe tartozik a Delta Airlines, a világ jelenleg legnagyobb légitársasága és az Exxon vállalat is. Egy évszázaddal azután, hogy a dinasztia-alapító John Davidson Rockefeller a világ leggazdagabb embere lett, egyetlen élő unokája, a most 96 éves David továbbra is a világ legtehetősebb milliárdosai közé tartozik. Fia, David Rockefeller Junior tavaly férjhez adta lányát, Ariana-t, Matthew Bucklinhoz.  David Junior Tagja a Külkapcsolatok Tanácsának, a Rockefeller Alapítvány Kuratóriumának és számos vállalat igazgatóságának. A dinasztia tovább él és gyarapodik.

 

Kykuit, a Rockefeller család egykori otthona. Ma inkább turista látványosság.

 



 
   
   
 
 
www.cadizmedia.hu © 2010. Minden jog fenntartva
Design: C@diz