Sissi hintói és emléktárgyai
A Sissi rajongókat szenzációs kultikus tárgyak várják Bécsben, a Schönbrunni Kastélyban. A bécsi Művészettörténeti Múzeum (Kunsthistorisches Museum) birtokolja Erzsébet osztrák császárné hintógyűjteményét, és Sissi eredeti személyes tárgyainak jelentős részét. Az odalátogató érdeklődők megnézhetik Erzsébet királyné csodás menyasszonyi ruháját, lélegzetelállító arany császári kocsiját, amivel Budapestre vitték egykor a koronázásra. Egy másik híres kocsi is figyelemre méltó a kiállításon, az, amit Sissi a merénylet előtti időszakban használt. A Múzeumban lévő szép kocsi között található az impozáns fekete halottaskocsi is, amely Sziszi császárnét az utolsó útjára vitte. Jó néhány festmény is felkeltheti az emberek érdeklődősét, hiszen pompás portrék készültek kedvenc lovairól és kutyáiról, valamint számos egyéb személyes tárgy is megcsodálható.
A Schönbrunni Kastély Sissi egykori nyári rezidenciája volt. A barokk épületegyüttest gyönyörű park veszi körül, és itt látható egy pompás pálmaház, valamint a világ legrégebbi állatkertje is. Ferenc József császár 1830-ban született a Schönbrunni Kastélyban, és 1848-tól 1916-ig uralkodott. A császár élete utolsó éveit szintén ebben a palotában töltötte. Ma a kastély történelmi jelentősége miatt, továbbá a gyönyörű bútorainak és művészeti tárgyainak köszönhetően az UNESCO Világörökség része.
A palota díszes termei ugyancsak elkápráztatják a nézelődőket. Bekukkanthatnak Mária Terézia császárnő kínai szobájába, ahol hajdanában titkos konferenciákat tartott kancellárjával, Kaunitz herceggel. A kék kínai szalonban pedig I. Károly írta meg a lemondását 1918-ban, és ezzel véget ért a monarchia korszaka.
De ejtsünk szót a mindmáig csodált császárnéról, Sissiről is. Sissi II. Miksa bajor herceg és Mária Ludovika bajor királylány gyermekeként 1837 karácsony estéjén született Münchenben. Gyermekkorában a nyarakat testvéreivel Possenhofenben töltötte, a Starnbergi tónál. Szabadon és felhőtlen boldogságban éltek ezen a vadban dús vidéken. A hercegnő itt úgy élt, mint egyszerű vidéki lány. Szülei nem nevelték arisztokratának.
Sissi törődött a szegényekkel, és nem alkalmazkodott a konvenciókhoz. Édesanyja nővére, Zsófia viszont az osztrák császár felesége volt. A császárné, Zsófia főhercegnő Sissi nővérét, Helénát szemelte ki feleségül fiának, Ferenc Józsefnek, aki azonban első látásra beleszeretett Sissibe, és 1854. április 24-én örök hűséget fogadtak egymásnak. Házasságukból négy gyermek született. Zsófia főhercegnő a gyermekeket speciális nevelésben akarta részesíteni, ezért elvette őket Sissitől. Ezt követően a kiábrándult Sziszi sokat betegeskedett és sokat utazgatott a világban. Sok időt töltött Görögországban és Magyarországon is. Szerette a magyarokat és szerepet játszott az osztrák-magyar kiegyezés megkötésében is. Ezt követően a császárt magyar királlyá, Sissit pedig magyar királynévá koronázták. Sissi a politikai küzdelmek során mindvégig a magyarok érdekeiért küzdött. Ezért is maradt számunkra oly kedves a lázadó császárné, aki végül tragikus körülmények között, egy merényletben halt meg.
Sissi császárné csodás hintóiból és felbecsülhetetlen értékű emléktárgyaiból rendezett kiállítás áprilistól novemberig tekinthető meg Schönbrunnban.
|