g

 

Trakai, Litvánia gyöngyszeme

 

 

 

Trakai városkában alig több mint 5000 ember él. Az elbűvölő Galvė-tó 21 szigetének egyikén megbújó Trakai-vár Litvánia legnépszerűbb látnivalója. A világhírű orosz balett-táncosnő, Maja Pliszeckaja egyszer ezt mondta erről a fantasztikus helyről: „Ha van paradicsom a földön, az itt, Trakaiban van”. 


A pompás piros-téglás vár erődszerű épülete eredetileg a Német Lovagrend elleni védekezést szolgálta. Trakai várát a legendás Vytautas nagyfejedelem építtette a 14-dik és 15-dik század közötti időszakban. Ez az erőd volt Vytautas fő lakóhelye is. Trakai történelmének fénykora az 1300-as évek végére tehető, hiszen a nagyhercegség központjává vált, később azonban Gediminas litván nagyfejedelem a 28 kilométerre lévő Vilniust tette meg az ország fővárosának.

Vytautas az akkor még litván fennhatóság alatt álló Krím-félszigetről tatárokat hívott trakai-ban lévő udvarába. A krími karaiták türk eredetűek, akik a zsidó vallás egyik ágát, a karaita judaizmust követik, és több száz évvel ezelőtt Mezopotámiából érkeztek. Krími őshazájukból kivándorolva a mai Litvánia déli részén és Ukrajna nyugati területén telepedtek le. Vallási központjuk a litvániai Trakai városka volt. A karaita kisebbség a 14-dik század végén telepedett le Trakaiban. A várat építő Vytautas nagyfejedelem a vár őrzését bízta rájuk.


A karaiták leszármazottai, szokásaikat, nyelvüket és vallásukat megtartva, a mai napig Trakaiban élnek, bár számuk erősen megfogyatkozott. A házaikon hagyományosan három ablak van: egy az Istennek, egy a családnak, és tiszteletük jeléül egy Vytautasnak.
Trakai vára a litvánok ősi államiságának jelképeke. A vár és a település a Trakai Történelmi Nemzeti Park része. A szigeten található kastély a késő középkori gótikus építészet remeke.


A Galvé-tavon fekvő erődítményt nevezhetjük vízi-várnak vagy szigetvárnak egyaránt. Galvé litvánul fejet jelent és a legenda szerint, a tó jege tavasszal csak akkor olvad meg, ha azt a nagyhercegség ellenségeinek fejével táplálják.
A várat elpusztították az orosz csapatok a 17. században, és ezután elvesztette korábbi jelentőségét. Az építmény a 17. században összeomlott, és csak 1951-ben építették újjá. Később, 1962-ben a kastély a Trakai Történeti Múzeum része lett.
A kastélymúzeumban látható a litván nagyhercegekről szóló kiállítás, továbbá különféle régészeti leletek, műtárgyak, valamint művészeti gyűjtemények kaptak helyet az épület falai között. Nyáron középkori fesztiválokat, koncerteket tartanak a kastély udvarán. Napjainkban a várat egy hosszú fahídon átkelve érhetik el az odalátogatók.

 

 

 

 

 

Archívum Kapcsolat