A szász fejedelmi család kincsei
A hercegi pár
A szász állam eddig 4,2 millió euró kárpótlást fizetett egy ősi német nemesi családnak, amelynek tagjai visszakövetelik kincseiket. A II. Világháború után erőszakkal államosították, a több mint 800 éves szászországi uralkodó dinasztia, a Wettin Ház csodás porcelángyűjteményét, ingatlanait és egyéb értéktárgyait. Dr. Albert von Sachsen herceg, II. Erős Ágost közvetlen leszármazottja és felesége Elmira von Sachsen, most kérik a jussukat.
A háború végén a fejedelmi család tagjai a Moritzburg Kastély közelében rejtették el a kincseket, de 300 darab porcelánt, számos bútort, festményt és ékszert lefoglalt az akkori kelet-német kommunista állam 1947-ben, erről a Der Spiegel számolt be. Dr. Albert von Sachsen herceg 1934. november 30-án született Bambergben. A Wettin Ház leszármazottjának és feleségének a küzdelme igen eredményesnek bizonyult már eddig is.
A szász állam a porcelánokért már fizetett a családnak, de úgy tűnik, hogy ez még csak a kezdet, és a java még hátra van. II. Erős Ágost ugyanis Európa második legnagyobb kincsgyűjteményét hozta létre 1723-ban. A család most visszaköveteli az egykor tulajdonukat képező bútorokat, ékszereket, könyveket, festményeket és értékes szobrokat is.
A hercegi pár hitelt érdemlő dokumentumokkal, valamint fényképekkel igazolta, hogy az általuk visszakövetelt tárgyak valóban a birtokukban voltak hajdan. Az összes műkincs ügyét 2012-ig kell rendezni a feleknek.
A hercegi família 1999-ben 6 ezer műalkotás és számos ingatlan ellenértékeként már 12 millió 600 ezer német márkát kapott .
A híres fejedelmi porcelánok
Moritzburg, a szász választófejedelmek vadászkastélya és a hozzátartozó tórendszer
|